Defineciler dernekleşme yolunda

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Anadolu Teknik Araştırma Grubu, Türkiye genelindeki tüm definecileri, resmi kazılara yönlendirmek ve tarihi eser kaçakçılığını önlemek amacıyla bir araya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ATAG Başkanı Muzaffer Nişancı, Bursa'da yapılan toplantıdan önce gazetecilere, Türkiye'de yürütülen define çalışmalarının çoğunun çeşitli nedenlerden başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Definecilerin, kanunları bilmediğini savunan Nişancı, dernek çatısı altında toplandıkları takdirde her çalışmanın resmi yolla yürütüleceğini kaydetti.

Nişancı, defineciler arasında birlik sağlandığı takdirde internet üzerinden tüm definecilere eğitim ve danışmanlık hizmeti verilebileceğini, definecilerin tüm deneyimlerinin bir merkezde toplanarak, diğerlerine aktarılabileceğini anlattı.

Define arama çalışmalarının, yasal olarak yapılması halinde hiçbir sakınca içermediğini dile getiren Nişancı, şöyle konuştu:

''Üyeler resmi kazı organizasyonu yöntemiyle kazı yapılabileceğinden kazıdan buluntunun paraya çevrilmesi hatta paranın aklanması sorunlarına maruz kalmayıp, korktukları polis ve jandarma, resmi çalışma halinde onların koruyucusu olacaktır. Dernek çatısı altında bulunan üyeler, buluntuları gerek resmi koleksiyoner gerekse müze teslimatı yöntemi ile para ve ikramiyeye çevrilebileceğinden, kaçakçılara gerek kalmayıp, defineci ve kültür varlığı korunmuş olacak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious