Değeri 1 milyar dolar

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

El konulan kuruluşlara 1 milyar dolar değer biçildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dün Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konuyan Turgay Ciner’e ait basın kuruluşlarının bugün de satışı konuşuluyor. Merkez Grubu şirketleri için 1 milyar dolar civarında değer biçildi
Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine alınan, Turgay Ciner’e ait basın kuruluşlarının satış yöntemini piyasa koşulları belirleyecek.

TMSF, ATV, Sabah, Takvim, Fotomaç, Yeni Asır gazetelerini elinde bulunduran Turgay Ciner’e ait şirketlere ilişkin incelemelerini sürdürüyor. Fon Tahsilat Dairesi’nin incelemelerinin ardından Ciner Grubu’na ait 63 şirketin satış yöntemi belirlenecek. Sadece gazetelerin tirajı 1 milyon olarak tahmin edilen Ciner Grubu’na ait medya kuruluşlarına 1 milyar dolara yakın değer biçiliyor. Analistlere göre, Turgay Ciner’e 2005 yılında 10 yılda ve altı aylık taksitler halinde toplam 433 milyon dolara satılan şirketlerin değeri 2007 yılında daha da arttı.

VAHAP MUNYAR: “SABAH VE ATV HIZLI BİR ŞEKİLDE SATILMALI”

TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclis Başkanı Vahap Munyar, TMSF tarafından el konulan Sabah Gazetesi ve ATV’nin hızlı bir şekilde satılması gerektiğini söyledi. Munyar, “Sabah Grubu Hükümet’in eline mi geçiyor?” şüphesinin ortadan kalkması için, geçmişteki operasyonlardan tecrübe kazanan TMSF’nin el konulan şirketleri seçimlerden önce ellerinden çıkarması gerektiğini kaydetti.

GRUP ŞİRKETLERİNE YAPTIRIM YOK

TMSF'den bir yetkili, TMSF’nin Ciner Grubu’na ait medya sektörü dışında faaliyet gösteren şirketlere yönelik bir yaptırımın söz konusu olmadığını, ancak gerekli görülmesi halinde inceleneceğini kaydetti. Ciner Grubu’na ait diğer şirketler şöyle:

Enerji-Madencilik: Park Termik, Ankara Enerji, Park Teknik, Park Maden, Park Elektrik, Park Enerji, Eti Soda, Ceytaş, Park Demir, Tufanbeyli Elektrik, Park Toptan Elektrik, Silopi Elektrik.

Medya: Merkez Gazete Dergi, Merkez İzmir Gazete, Merkez ATV, Merkez Televizyon, Yeni Yayıncılık, Merkez Reklam, Merkez Haber Ajansı, Merkez Dağıtım Merkez Pazarlama.

Pazarlama Turizm Havacılık: Havaş yer Hizmetleri, Havaş Turizm, Larespark Hotel Lares Turizm, Park Denizcilik, Denmar, Park Sigorta, Park Marina, Park İnşaat Park Havacılık, Ceysan Ceyhan Dokuma, Park İthalat İhracat, Park Makine, Parktıp, Park Olive Oil.

BORSAYA AÇILAMADI

Merkez Medya Grubu 2006 yılında halka açılmak istedi, İMKB’nin olumsuz görüş bildirmesinin ardından Ciner Grubu, başvurusunu SPK’dan geri çekti. Bu tarihte Merkez Yayın Holding, Deloitte Touche tarafından denetlendi ve şirkete ilişkin bilgiler yatırım şirketlerine sunuldu. Geçen yılın 3 aylık bilançolarına göre şirketlere 1.4 milyar dolar değer biçildi. Analistlere göre şirketlerin değeri bu sürede daha da arttı.

TEZGAHTARLIKTAN MEDYA PATRONLUĞUNA

Taksim’de tezgahtarlık yaparak ticarete başlayan Turgay Ciner, geçtiğimiz yıl Forbes Dergisi’nin açıkladığı “dünya dolar milyarderleri” listesinde yer aldı. Ciner’e ait 3 holding ve 36 grup şirketi bulunuyor. Ciner Grubu şirketlerinin cirosu geçen yılın verilerine göre 1.4 milyar dolara ulaşırken, yaklaşık 14 bin çalışanı bulunuyor.

KÜNYE DEĞİŞTİ

TMSF'nin dün Sabah Gazetesi ve atv ile birlikte Ciner’in sahibi olduğu 63 şirkete el koymasının ardından grup yönetiminde değişiklikler oldu. İlk değişiklik Sabah Gazetesi'nin künyesinde yapıldı

Turgay Ciner ile Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ ile İcra Kurulu Başkanı Kenan Sönmez ve bazı diğer yöneticilerin isimleri künyeden çıkarıldı.
Künyeden çıkarılan diğer isimler ise şöyle:
Merkez Gazete Dergi Basım Yayıncılık Sanayi ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Usta
Yönetim Kurulu Üyesi Naci Övünç,
Genel Müdür Anna Gözübüyükoğlu
Yönetim Kurulu Üyesi Fercan Aykutlu
Pazarlama ve Kurumsal İletişim Başkanı Bahar Şahmili

İdari yöneticileri künyeden çıkaran TMSF yitkililerinin hazırladığı Sabah Gazetesi'nin yeni künyesi şöyle:
- Yayın Sahibi: Merkez Gazete Dergi Basım YayıncılıkSan ve Tic. A.Ş.
- Medya Grup Başkanı: Yavuz Onursal
- Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı ve diğer yazı kadrosu, künyede aynen yer alıyor.

GİZLİ ANLAŞMA YAPILMIŞ

TMSF’den dün akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerinin fon tarafından devralındığı belirtildi. Fondan yapılan açıklamada el koymaya gerekçe olarak iki grup arasındaki anlaşmalarında gizli anlaşmalar gösterildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious