'Değiştirin anayasayı, halk seçsin'

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Recai Kutan, partisinin Ankara ilçe başkanları toplantısında "Değiştirin Anayasa'yı, Cumhurbaşkanını halk seçsin. Niye korkuyorsunuz milletten?'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Recai Kutan, partisinin Ankara il başkanlığında düzenlenen Ankara ilçe başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin tehlikeli bir dönemden geçtiğini, maddi kriz ve manevi bunalım yaşandığını ileri sürdü. Hükümetin dış politikada uygulamalarını eleştiren Kutan, ''AKP hükümeti, dış politikayı ABD'ye ve AB'ye teslim etmiş durumda'' dedi.

''Milli ve şahsiyetli olmayan bir dış politika izlendiğini, dış politikanın mutlaka milli çizgiye çekilmesi gerektiğini'' dile getiren Kutan, Türkiye'nin önüne ''2. Sevr Anlaşması''nın getirilmeye çalışıldığını savundu. Kutan, ekonomik uygulamaları da eleştirerek, Anadolu'yu baştan başa dolaştıklarını ve hiç kimsenin halinden memnun olmadığını ileri sürdü. Ekonomik uygulamaların ''tam bir sömürü düzeni olduğunu, fakirden zengine servet transferi yapıldığını'' savunan Kutan, dış ticaret açığının tehlikeli boyutlara ulaştığını kaydetti. Kutan, dış politika, ekonomik çöküntü ve manevi tahribatın birbirinden bağımsız olmadığını dile getirerek, ''Tüm bunlardaki amaç, Türkiye'yi kolay lokma haline getirmektir'' dedi.

''CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇSİN''

Cumhurbaşkanlığı ve erken seçim tartışmalarının, ''suni gündem'' olduğunu belirten Kutan, şunları söyledi: ''Bu suni gündemden AKP ve CHP faydalanıyor. Kamplaşma olsun, bir tarafta AKP bir tarafta CHP. Tam bir horoz dövüşü... Bırakın, Cumhurbaşkanını halk seçsin. Niye korkuyorsunuz milletten? Anayasa'yı değiştirin ve Cumhurbaşkanını halk seçsin. Ama milletten korkarlar bunlar. Milletten, kendisine benzeyen bir Cumhurbaşkanı seçer diye korkarlar. Seçilecek Cumhurbaşkanı, milletin manevi, tarihi değerlerine sahip olmalıdır. Devlet tecrübesi olmalıdır. Dış politikada ve ekonomide bağımsız olmalıdır. Bir bilge Cumhurbaşkanı olmalıdır. Tayyip Erdoğan olabilir mi? Eğer bu özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsa çıkar milletin karşısına, millet bakar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious