DEHAP'ın eski Genel Başkanı Bakırhan'a toplumsal haklardan men cezası verildi

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

DEHAP'ın eski Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'a Diyarbakır'ın Hani ilçesinde yaptığı konuşma nedeniyle 18 ay toplumsal haklardan men cezası verildi. Bakırhan'ın avukatı Mahmut Tanzi verilen cezaya tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hani Asliye Ceza Mahkemesi, Tuncer Bakırhan hakkında 2911 sayılı gösteri ve yürüyüşleri yasasına muhalefetten 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezayı ertelerken, Bakırhan'ın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 53/1 maddesi uyarınca ceza aldığı süre kadar kamu haklarından yararlanmamasına hükmetti.

Bakırhan, 18 ay boyunca seçme, seçilme, meslek örgütlerinin iznine tabi ticari faaliyetlerde, kooperatif; dernek, sendika ve siyasi partilerde denetçi olma vesayet ve kayyım haklarından mahrum olacak.

Mahkemenin verdiği bu kararı temyiz eden Bakırhan'ın avukatı Mahmut Tanzi, müvekkili hakkında uygulanan kamusal haklardan men cezasının yasa ve yönteme aykırı olduğunu belirterek, "Siyasi kişilik olan müvekkilimin tüm siyasi haklardan ve diğer toplumsal haklardan mahrum edilmesi çağdaş hukuk devletinde çağdışı bir uygulamadır. Özgürlük ve kişilik haklarının kısıtlamasından ağır bir sonuçtur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious