DEHAP'lı eski yöneticilere hapis cezası

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

Şırnak'ın Cizre ilçesinde kapatılan DEHAP'ın 8 eski yöneticisi ve 1 gazeteci hakkında verilen 1 yıl 6'şar hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapatılan DEHAP'ın Cizre ilçe yöneticileri hakkında, 15 Ağustos 2005 tarihinde yapılan bir basın açıklamasının ardından, 'halkı kin ve düşmanlığı sevk etmek' suçlamasıyla Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Yargılama sonunda 1'er yıl 6'şar hapis cezasına çarptırılan o dönem DEHAP İlçe Başkanı olan ve bugün DTP İl Başkanlığı'nı yürüten Ali Güven, Ülkede Özgür Gündem Gazetesi Şırnak Temsilcisi Hüseyin Afşar, Genel-İş Sendikası Cizre Şube Başkanı Bahattin Yağardık, parti yöneticileri Abdurrezak Türk, Seyfettin Dikmen, Sabri Dal, Revşen Gül, Özlem Güven ve Behiç Tanrıverdi'nin cezaları Yargıtay tarafından onaylandı. Sanıkların teslim olmaları için kanun gereği 5 gün süreleri bulunduğu belirtildi.

Hapis cezası alanlar arasında bulunan DTP Cizre İlçe Başkanı Ali Güven, baskı altında bulunduklarını ileri sürerek, "Buna rağmen halk bizi sahiplendi. Halktan aldığımız güçle Türkiye'nin demokratikleşmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious