Dehşet iddia! TAKVİM

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Takvim Gazetesi, Atatürk Havalimanı'ndaki esrarengiz yangın hakkında şok edici bilgilere ulaştığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gökyüzünü saran duman, İstanbul için minik bir Çernobil kadar tehlikeli olabilir!

Kıvılcımdan yangın çıktı...
Atatürk Havalimanı, dün dehşet dolu saatler yaşadı. C Terminali Kargo Bölümü'nde öğleden sonra çıkan yangın, yaklaşık 1.5 saat sonra kontrol altına alındı. Kıvılcımdan çıkan yangın sonucunda meydana gelen patlamalar, korku dolu anlar yaşanmasına sebep oldu. Asıl panik ise, kargo bölümünde molibden maddesinin bulunduğunun ortaya çıkmasından sonra yaşandı.

ANKARA'DAN UZMANLAR GELDİ
YETKİLİLER, depoda yanınca havayı zehirleyen molibden maddesi olduğu duyumuna ulaştı. Özel izinle getirilen ve havalimanında bekletilmeyen bu maddenin, bir süredir kargo bölümünde tutulduğu anlaşıldı. Ankara'dan gelen uzmanlar, maddenin yanıp yanmadığını araştırıyor. Yanma olmuşsa, durum ciddi...

Molibden nedir?
ÇELİKLERDE pik demirlerde kullanılan bir alaşım maddesidir. Alaşım elementi olarak pekiştirmede, sağlamlaştırmada kullanılır. Bazı besinlerde de tabii olarak bulunur.

Uzman görüşü...
KİMYA Mühendisi Erkan Aslan: Molibden 2600 derecede erir. Bu maddeyi içeren oksit dumanlarının solunması, solunum yollarını tahriş eder. Uzun süreli soluma, karaciğeri de etkileyebilir.

Korku limanı!

Atatürk Havalimanı Kargo Terminali'nde kaynaktan çıktığı ileri sürülen yangın, büyük panik yarattı. Olayda 3 kişi yaralandı.

İstanbul'da Atatürk Havaalanı'nın Kargo Terminali'nde DHMİ'nin kiracısı olan Çelebi Havayolları ve Sistem Lojistik ile HAVAŞ Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu bölümde, dün saat 15.30 sıralarında yangın çıktı.

Rusya'ya gidecek tekstil dolu paketlerin bulunduğu bölümde, kaynaktan ateş sıçramasıyla çıktığı ileri sürülen yangın, kısa sürede büyüdü. Alevlerin terminalde bulunan kimyasal madde yüklü kargo paketlerine de sıçraması üzerine art arda patlamalar yaşandı. Yangına havaalanı itfaiyesinin müdahale ederken, gökyüzünü büyük bir karabulut kapladı. Yangına, çevre ilçelere bağlı itfaiye ekipleri ile belediyeye ait 2 yangın söndürme uçağı da müdahale etti.

SABOTAJ MI YAPILDI?
Yangınla birlikte Türkiye'nin yurt dışına açılan en büyük kapılarından biri olan Atatürk Havalimanı'nda büyük bir panik yaşandı.
3 kişinin yaralandığı olay sırasında, hava trafiğinde kısa süreli bir aksama meydana geldi. Kalkış için bekleyen uçaklara kalkış izni verilmezken iniş için bekleyen uçaklar havada tur attı.
1 saat süren çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alınarak, diğer bölümlere sıçraması engellendi. Kargo Terminali'nin çevresi polis ablukasına alınırken, olayın sabotaj olup olmadığı araştırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious