DEİK-TİKA işbirliği protokolü imzalandı

DEİK-TİKA işbirliği protokolü imzalandı .7733
  • Giriş : 27.02.2008 / 14:35:00

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) arasında yapılan işbirliğinin, Türkiye ile kalkınmakta olan ülkeler arasında mevcut imkanların harekete geçirilmesine ve iş fırsatl

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DEİK ile TİKA arasında Türkiye'nin ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi amacına yönelik bir işbirliği ve teknik yardım protokolü imzalandı.

Bakan Yazıcıoğlu, imza töreninden önce yaptığı konuşmada, küreselleşen dünyada fakirlik, bulaşıcı hastalıklar ve sağlıklı içme suyu temini gibi temel kalkınma problemlerinin sadece bu tür problemlerin yaşandığı ülke ya da bölgelerin sorunu olmaktan çıktığını ve bir insanlık problemi haline geldiğini söyledi.

Bu nedenle kalkınma konusunda çözüm üretmek amacıyla gelişmiş ülkeler başta olmak üzere uluslararası kalkınma örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve iş alemi gibi tüm aktörlere büyük görevler düştüğünü ifade eden Yazıcıoğlu, Türkiye'nin bu alanda uluslararası işbirliğini önemsediğini ve bu çerçevede kalkınma yardımlarını önemli bir bütçeyle destek verdiğini vurguladı.

Türkiye'nin 2006 yılındaki resmi kalkınma yardımlarının 714 milyon dolar olduğunu, bu rakamın özel sektör yardımlarıyla birlikte 1,7 milyar dolara ulaştığını anımsatan Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

''Küresel işbirliğinin gelişmesinde ülkelerin muhtelif parametrelere göre etkili olabilecekleri coğrafyalar mevcuttur. Ulaşım kolaylıkları, sosyal zeminlerin birbirine yakınlığı, müşterek tarihi miras gibi hususlar kalkınma yardımlarının çalışma alanlarının belirlenmesine etki etmektedir. Türkiye başta parametreleri ve uluslararası işbirliği ihtiyaçlarını dikkate alarak kalkınma yardımları çalışma alanını belirlemektedir. Bununla birlikte doğabilecek ihtiyaçlar ve yardım alan ülkelerin talepleri de bu alanın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kalkınma yardımlarının etkinliğinin artırılmasında Türkiye'nin sahip olduğu değerlerin faaliyet alanı olarak belirlediğimiz ülkelerde önemli roller oynayacağı düşünülmektedir. Türkiye demokrasisi, liberal ekonomisi, batı ile entegre teknolojik birikimi, iletişim kolaylıkları nedeniyle belirtilen coğrafyada küresel işbirliğinin yaygınlaştırılmasında önemli roller oynayabilecek konuma sahiptir.''

Yazıcıoğlu, Türkiye'nin yabancı ülkeler ve uluslararası topluluklarla olan ekonomik, ticari, sınai ve mali ilişkilerini izlemek, bu ilişkilerin kurulmasına, geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla kurulan DEİK ve TİKA arasında gerçekleştirilecek işbirliğinin sağlayacağı faydalara ilişkin olarak da şunları kaydetti:

''Türkiye'nin dış ticaret ağının genişletilmesi ve hizmet sektörlerinin yurt dışına açılması gibi iş dünyasına yeni pazar imkanları tanıyacak hedeflere yönelmesine katkı sağlayacak.

Bu işbirliği aynı zamanda Türkiye ile kalkınmakta olan ülkeler arasında sektörel temelde iş imkanlarını araştırarak mevcut imkanların harekete geçirilmesine ve iş fırsatlarının değerlendirilmesine, Türk ekonomisinin dünya ekonomisiyle bütünleşmesine yardımcı olacaktır.''

-TOBB VE DEİK BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da imza töreninde yaptığı konuşmada, DEİK hakkında kısa bir bilgi verdi ve kurumun başta TOBB olmak üzere iş dünyasının önde gelen 27 sivil toplum örgütünün kurucusu olduğunu, 1988 yılından bu yana Türk özel sektörünün dış dünyaya açılan kapısı olduğunu söyledi.

TİKA'nın da 1992'deki kuruluşundan bu yana yeni dünya düzeninin ortaya çıkardığı şartlarda Türkiye'nin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerini iftiharla izlediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, DEİK ve TİKA'nın küreselleşme sürecinde ortaya çıkan ihtiyaçlara bundan sonra da yanıt vereceğini vurguladı.

İki kurum arasında imzalanan protokol hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, söz konusu protokolün amacının Türkiye'nin ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, Türk iş aleminin yeni pazarlara girişinin kolaylaştırılması, faaliyette olan pazarlarda etkinliğinin artırılması ve uluslararası ilişkilerin yoğunlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla işbirliği yapmak olduğunu bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, ''DEİK ve TİKA birlikte çalışarak Türk iş aleminin başarılarının perçinlenmesine katkıda bulunacaktır'' dedi.

-TİKA BAŞKANI KULAKLIKAYA-

TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya da kurumun, Türk dilinin konuşulduğu ülkelerle komşu ve kalkınmakta olan ülkeleri desteklemek amacıyla kurulmuş bir teknik yardım örgütü olduğunu söyledi.

TİKA'nın meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve uluslararası yardım örgütleriyle yakın işbirliği içinde çalışarak ortak projeler ürettiğini kaydeden Kulaklıkaya, Türk girişimcilerinin iş yaptıkları ülkelerde de çeşitli projelerle girişimcilere destek verdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious