Dekan Bor: Tam gün üniversite kapatır

Dekan Bor: Tam gün üniversite kapatır.8647
  • Giriş : 03.06.2009 / 14:19:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Bor, Tam Gün Yasası'nın mevcut koşullarda çıkması halinde, üniversite hastanelerinin hepsinin kapanacağını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dekan Bor, düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konularla ilgili olarak basın mensuplarına görüşlerini açıkladı. Üniversiteler arasındaki rotasyon konusunda YÖK'e isim bildirmeyen 3 üniversite hastanesinden biri olduklarını, bu uygulamanın hiçbir sorunu çözeceğine inanmadıklarını söyledi. ''Görücü usulü değil, aşk evliliği istiyoruz'' diyen Prof. Dr. Bor, kendilerinin kardeş fakülte uygulaması talebinde bulunduklarını, belirlenecek fakültenin tüm eksikliklerini karşılamaya hazır olduklarını kaydetti.

YÖK üyeleri için taleplerini bildiren dosya hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Bor, ''Ne isim belirledik, ne de bildirdik. Şu anda bekleme aşamasındayız'' diye konuştu.

-TAM GÜN YASASI-

Tam Gün Yasası'na bağlı olarak muayenehanesi bulunan yaklaşık 106 öğretim üyesinden 90-95'inin hastanelerine yeniden döneceğini belirten Prof. Dr. Bor, şöyle konuştu:

''Tam Gün Yasası mevcut koşullarda çıkarsa üniversite hastanelerinin hepsi kapanır. Özel muayeneler üniversite gelirlerinin yüzde 25-30'unu oluşturuyor ve bu nakit paradır. Geri dönen öğretim üyelerine maaş verdiğimiz de düşünülürse bu işin bize maliyetinin 75 milyon TL olduğunu tahmin ediyoruz. Bu rakamı kimse kaldıramaz. Bütün öğretim üyelerinin hastanede çalışmasını elbette isteriz. İş gücü artar. Ama bunun için de bir teşvik olmalıdır. YÖK sorunun farkında ve direniyor. Umarız Maliye Bakanlığı bu konuda bir şey yapar.''

-KARACİĞER NAKİL EKİBİNİN TRANSFERİ-

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesindeki karaciğer nakil ekibinin başka özel bir hastaneye transfer olmasını da değerlendiren Prof. Dr. Bor, yeni ekibin bu ayın sonuna doğru transplant çalışmalarına başlayacağını bildirdi. EÜ'nün Türkiye'deki organ naklinin anası olduğunu, kendilerinin yetiştirdiği öğretim üyelerinin başka yerde çalışmasının EÜ açısından gurur verici olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bor, şöyle devam etti:

''Arkadaşlarımızın istifalarını, dilekçe verildikten sonra öğrendim. 2 arkadaşımızın istifası bana ulaştı. Yeni ekibimizle bu ayın sonuna doğru karaciğer nakillerine yeniden başlayacağız. Arkadaşlarımız aniden ayrıldıkları için yedeğimiz yoktu. Şimdi bundan sonra hem böbrek, hem karaciğer naklinde yedek ekiplerimiz olacak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*