Dekan hayat kurtardı

Dekan hayat kurtardı.5723
  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Yıldırım düşmesi sonucu kalbi duran bir çocuk ve bir kadını dekanın müdahalesi kurtardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olay yerinde bulunan ve yıldırım düşmesinin etkisi ile kalbi duran bir çocuk ve bir kadını, saha yakınında bulunan SDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Aydoğan'ın müdahalesi yeniden hayata döndürdü.
Edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Kampus alanında çim sahada meydana gelen olayda, görgü şahitlerine göre, Deniz İpek isimli kadının boynunda asılı çantasındaki cep telefonuna yıldırım düştü. Yıldırım düşmesinin şoku ile Deniz İpek ve yanında bulunan 3 yaşındaki Meriç Şentürk'ün kalbi durdu. 10 yaşındaki Hilal Şentürk ise olayı hafif yanıklarla atlattı.

Yıldırım düşmesinin etkisiyle kalbi duran Deniz İpek ve Meriç Şentürk'e ilk müdahaleyi olay yerinde bulunan SDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Aydoğan yaptı. Dekan Aydoğan'ın çabalarıyla 2 kişinin kalbi yeniden çalışmaya başladı. Yaralılar olay yerine yakın mesafede bulunan SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan Deniz İpek ve Meriç Şentürk, yoğun bakıma alındı.

Sahada görevli olan ve olayın şahitlerinden Murat Arın, yıldırım düşmesini gördükten sonra bir bayanın çığlık attığını ve olay yerine geldiklerinde 3 kişinin yerde yattığını gördüğünü anlattı. Kadının boynunda cep telefonu bulunduğunu belirten Arın, "Yıldırım düşmesiyle birlikte bayan çığlık atınca ben koşarak olay yerine geldim. İki çocuk bir bayan yerde yatıyordu. Sonra yaralıları arabaya atarak hastaneye götürdük. Yıldırım büyük bir ihtimalle bayanın boynunda asılı çantasındaki cep telefonuna düştü." diye konuştu.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Namık Delibaş ise, olay anında Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydoğan'ın saha yakınlarında bulunmasının büyük şans olduğunu söyledi. Başhekim Delibaş, dekan ve Acil Servis müdahalesiyle kalbi duran 2 kişinin yeniden hayata döndürüldüğünü söyledi. Başhekim Delibaş, olay yerinin yakınında paratoner bulunduğunu ve cep telefonuna yıldırım düşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious