Dekan'dan Kurtlar Vadisi eleştirisi

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, etiğin, ''Türkiye gibi yasal kuralları işlemeyen toplumlarda hiçbir işe yaramayacağını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneğinde (UGSAD) konferans veren Alemdar, etiğin batı dünyasının çok ön plana çıkarttığı konulardan biri olduğunu kaydederek, ''Etik, yasal kuralları iyi işlemeyen toplumlarda hiçbir işe yaramaz. Bizim gibi ülkelerde etik bir işe yaramaz'' dedi.

Etiğin, olan ve işleyen kuralların daha insancıl hale gelmesi hatta bazen de otoriteyi sınırlandırıcı etki yapması açısından önemli olduğunu kaydeden Alemdar, etiği, ''yaptırımı olmayan, insanların sadece vicdanen katılmak istedikleri bir alan'' olarak tanımladı.

-''BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ARTIK DEMODE''-

''Basın özgürlüğü'' kavramının artık demode olduğunu belirten Alemdar, yeni teknolojilerin yurttaşın ''bilgi edinme hakkı'', ''aydınlanma hakkı'' gibi kavramları beraberinde getirdiğini söyledi.

Uluslararası sistemin kamunun elindeki bütün verilerin sayısal ortama aktarılmasını istediğini kaydeden Alemdar, ''Bir devletin yönetiminde hangi bilgilerin açık, hangilerinin gizli olacağı bilinmeden teknolojiye teslim olunmamalı'' dedi.

Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, devletin vatandaşların da görüşünü alarak, neyin ne kadar kamuoyuna açık olacağına karar vermesi gerektiğini ifade etti.

Kurtlar Vadisi dizisinin ''şiddet içerdiğini'' ancak, nadiren üretilen bir dizi örneği olduğunu da belirten Alemdar, dizinin her hafta uluslararası gelişmeleri anlatarak, uluslararası gelişmelerin toplum tarafından kolay anlaşılmasını sağladığını söyledi.

Dizide çok iyi yetişmiş tiyatrocuların rol aldığını anlatan Alemdar, dizinin yayından kaldırılmasını eleştirerek, ''Dünyayla yarışabilir bir araç keşfediyorsunuz, onun da yaşama şansını ortadan kaldırıyorsunuz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious