Dekanın adeta fişleyen ilginç sorusu

Dekanın adeta fişleyen ilginç sorusu.15661
  • Giriş : 29.09.2008 / 09:15:00

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Figen Doran, bu yıl kayıt yaptıran öğrencileri ilginç bir sorgulamaya tabi tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DEKANDAN ÖĞRENCİLERE 'NEREDE KALIYORSUN?' SORGUSU

Fakülteyi kazanan 206 öğrenciye kayıt sırasında nerede ve kimlerle kaldığını soran dekan, şehir dışından gelen, akraba, hemşeri, arkadaş ve bir tanıdığı ile kalan öğrencileri tek tek not etti. Ayrıca öğrencilerin ailelerini aradı ve çocuklarını fakültenin açtığı evlere göndermelerini istedi. doktor adayı öğrenciler, dekan tarafından kayda alınan bilgilerin eğitim hayatlarında kendilerine zarar vermesinden endişe ediyor. Dekanın 'istihbaratçı' gibi davranmasını yadırgayan öğrenciler, özel hayatın en ince ayrıntısına kadar inen sorgunun 'fişleme' olduğunu düşünüyor. Öğrenciler ayrıca en çok Doran'ın okulun yakınında bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtları tavsiye etmemesine şaşırıyor. Dekan Doran ise öğrencilerle görüştüğünü doğruluyor: "Açtığımız 3 eve öğrenci seçmek için böyle bir yola başvurduk."

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Figen Doran, bu yıl kayıt yaptıran öğrencileri ilginç bir sorgulamaya tabi tuttu. ÇÜ Tıp Fakültesi'ne kayıt yaptıran 206 öğrenci, geçen yıllarda yapılmayan bir uygulamaya tabi tutuldu. Öğrenciler Dekan Figen Doran tarafından nerede kalacakları konusunda tek tek sorgulandı. Dekan Doran, sorgunun gerekçesini Tıp Fakültesi Güçlendirme Vakfı tarafından tıp öğrencilerinin barınması için açılan 3 eve öğrenci seçmek olarak açıklıyor. Vakfın Kenan Evren ve Barajyolu mahallelerinde açacağı 2'si erkek 1'i kız öğrenci evinde 23 tıp fakültesi öğrencisi kalacak. Mobilyası döşenen evlerde kalan öğrencilere vakıf tarafından gıda yardımında bulunulacak, ev kirası da alınmayacak. Dekanın sorguladığı öğrenciler özel, hayatlarına kadar girildiğini ileri sürüyor. Prof. Dr. Doran'ın, Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlar dururken, vakfın kurduğu öğrenci evlerinde kalmalarını önermesi öğrencileri şaşırttı. 175'i Çukurova, 31'i de Sütçü İmam Üniversitesi'nden olmak üzere 206 tıp öğrencisi özel yaşamlarına kadar inilen sorguların 'fişleme' olmasından endişe ediyor. İsmini açıklamak istemeyen bir öğrenci, tutulan notların öğrenim hayatını etkilemesinden endişe ediyor. "Dekanın öğrencilere özel evler tavsiye etmesi normal değil." diyen bir başka öğrenci de dekanın uygulamasını eleştirdi. Devletin istihbarat birimlerinin olduğunu hatırlatan öğrenci, dekanın, yapmaya çalıştığı istihbaratın nedenini açıklamasını istedi. Bir başka öğrenci ise Doran'ın, ailelerini arayarak Adana'da bir yakınlarının olup olmadığını sorguladığını ifade etti.

Prof. Dr. Figen Doran, öğrencileri hem kayıt sırasında hem de odasına çağırarak sorguladığını doğruladı. Doran, "Üniversiteye yeni başlayan öğrencileri her türlü istismardan korumak için bu evleri açtım. Kalacak öğrencilerin listesini oluşturmak için de öğrencilerle tek tek görüştüm." ifadelerini kullandı. Öğrencilere baskı yapıp yapmadığı yönündeki iddialara ise Doran, şöyle konuştu: "Öğrencilik askerlik değil ki baskı yapalım. Çocuklar özgür iradesiyle kalıyor. Biz sadece evleri önerdik."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*