Del Ponte görevinden ayrılıyor

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Eski Yugoslavya için kurulan BM Savaş Suçları Mahkemesinin Başsavcısı Carla Del Ponte, görev süresinin dolması ardından görevinden ayrılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Del Ponte mahkemenin Güney Afrikalı Richard Goldstone ve Kanadalı Louise Arbour'dan savcılarından sonra göreve geldi. Eski Yugoslavya lideri Slobodan Miloseviç'in mahkemesinin bitmesine 1 ay kala vefat etmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşanan Del Ponte, görevi süresince çok şey yaptığını söyledi. Del Ponte, "Yapılanlara bakarsanız bunlar tarihi başarılar." dedi. İsviçreli başsavcı, "Artık normal yaşama dönme zamanı. Davalar hazırlanıp görülüyor. Halefimin işi kolay." şeklinde konuştu.

Mahkeme, Eski Yugoslavya'nın kanlı bir şekilde ayrılması ardından 1993 yılında kuruldu. Mahkeme, bütün davaları temyizleri ile beraber 2010 yılında bitirmeyi planlıyor.

Del Ponte, Sırp savaş suçluları zanlısı Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç'in görev süresi içinde ya da 2010'a kadar yakalanmasını istediğini söyledi. Başsavcı Del Ponte, "Umarım Eylül'e kadar Karadziç ve Mladiç yakalanır. Mutlu mu yoksa sinirli mi olarak görevimden ayrılacağım göreceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious