Delgado'dan şampiyonluk müjdesi

  • Giriş : 19.12.2007 / 11:41:00

Beşiktaş'ın şampiyon olacağını iddia eden Arjantinli, 'Bu röportajın kasedini belge olarak saklayabilirsiniz. Sezon sonunda kupa ile yine bir araya geliriz' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sadece bonservisine 5 milyon Euro verilince yer yerinden oynamıştı. Matias Delgado, ayağının tozuyla Almanya’da oynanan Süper Kupa’da Galatasaray önünde yıldızlaşıp maçı koparan isim olmuştu. Ama daha sonra duraklama dönemi başladı. Delgado, artık tartışılan isim haline gelmişti. Arjantinli genç yetenek bunlara kulak asmadı. Gerçek yeri dışında oynatıldı. Verimi düştü. Kimseye kızmadı, küsmedi, çalıştı.

Takım içinde en sevilen oyunculardan biri olan Delgado, son haftalarda Kartal’ı bir çok maçta ipten aldı. Ya gol attı, ya attırdı. Kritik anlarda çıktı sahneye, takımına hayat veren adam oldu.

 Söz Delgado’da.

* İlk geldiğin gün de söylemiştin Basel’deki durumunu örnek verip, geç uyum sağlayacağını. Bunun nedeni ne?
- Basel’de de 1,5 seneyi bulmuştu takıma alışmam. Geçen sezon takıma bir sürü oyuncu geldi. Bu yıl kemik bir kadro var artık. Oturmuş bir takıma gelseniz uyum çabuk olur. Ama 8-10 tane oyuncunun değiştiği takıma gelirseniz, sonuç böyle olur.

* Gerçek yerin ‘10’ numara. Tigana ‘sağ açık’, Sağlam ‘forvet’ denedi?- Arjantin’de Chacarita takımında ve Basel’de hep 10 numara mevkiinde oynadım. Zaten hocalar beni izleyip 10 numara için transfer ettiler. Ama gelince 8, sonra 7 numara oynattılar. Alışık olmadığın, yerde oynatılman büyük eksiklik. Ama takımın bir hocası var, nereye koyarsa onun söylediğini yapmak zorundasınız. Ama nereye kadar.

‘Tecrübesiz takımız’

* Avrupa’da takımın iki yüzü çıktı ortaya. İnönü’de en güçlü rakipleri yendiniz, dışarda pozisyona bile giremeyip kaybettiniz?

- Hoca size her türlü yaklaşımda bulunabilir. Ancak sahaya çıktığında hocanın söyledikleri bir yerde biter. Hepimizin başımızı ellerin arasına alıp düşünmemiz lazım. Hiç birimizin, ben dahil Avrupa’da bu tür maçları oynayacak tecrübesi yok. Tamamen tecrübesizlikten kaybettik. En tecrübeli olan oyunculardan biri Cisse idi. Hep diyorum, Liverpool ile 10 kez oynasak böyle bir sonuç almayız. Çok kötü, kara bir gündü. Bazen takımların başına böyle şeyler geliyor. Ders olması lazım. Ben asla bunu unutmayacağım, bu skoru ve maçı. Kimse unutmayacak. Futbol yaşantımızın bir köşesinde o maç hep kalacak. Bir daha bunu yaşamamak için elimizden geleni yapacağız. Avrupa’nın bir çok ünlü takımı 6 puanla bitirdi. Biz de aynı puanı topladık. Avrupa’nın en büyük takımlarının olduğu bir grupta şansımızı son maça kadar taşıdık. Bu da hiç kolay bir şey değil.

* Böyle maçlar olsun, diğer yenilgiler olsun ne yaparsın kaybedince?

- Diğer takım arkadaşlarımdan farklı bir şey yaptığım yok. Eve gelirsin, yüzünden düşen bin parçadır. Onlara karşı içinden gelmese de gülmen gerekir. Sabaha kadar maçı düşünüp, rahatsız olursun. Arabaya bile binip bir yere gitmek istemezsin. ‘İdmana çıkalım da, bir sonraki maça hazırlanalım, kazanarak yeni bir sayfa açıp moral bulalım’ diye düşünüp beklerim.

‘Hep birinci olmak isterim’

* Türkiye’de şampiyonluk dışındaki hiç bir sonuç başarı kabul edilmiyor. Bu anlayış işinizi zolaştırıyor mu, yoksa daha mı motive ediyor?

- Bu durum Avrupa’da böyle. Basel’de ligi ikinci bitirdik, bizi çok eleştirdiler. Sadece Türkiye’de öyle düşünmüyorlar. Ben de aynı düşüncedeyim. Asla ikinci olmayı düşünmem. ‘Ya ne kadar iyi oynadık’ diye tatmin olmam. Hep birinci olmak isterim. Fikstür bizden yana. Üç büyük takımla evimizde oynayacağız. İyi haftada herkes seni kahraman ilan ediyor. Tersi durumda herkes sana saldırıyor. Bunları atlatmak elbette kolay değil. Ama şu kesin, ikinci yarı Beşiktaş çok daha farklı olacak. Ligi de öyle bitirecek.

* Beşiktaş kesin şampiyon olacak diyebilir misin?

- Evet, kesinlikle öyle olacak!

* Delgado’nun göstermediği yüzü var mı hala?

- Normal oyun tarzım bu. Kendimi geliştirmek zorundayım. Son pasları özellikle. Bir de, daha fazla gol atmakla bunu süsleyebilirim. Hepimizin, sizin de bizim de her gün kendimizi geliştirmemiz lazım. Yok; ‘bu bana yeter dersem’ orada patlarım.

‘Messi mi, herkes haddini bilecek’

* İbrahim Toraman, senin için ‘Bizim Messi. Hatta gerçek Messi’den daha iyi diyor. Katılıyor musun?

— (Kahkaha atıyor. Şimdi gidip ona sarılacağım diye de ekiyor.) Yok, herkes haddini bilecek.

* Kime benzersin ya da kendine örnek alırsın?

- Pablo Aimar çok beğendiğim oyunculardan biri. Deco ve Kaka da beğendiğim isimler. Benim pozisyonumda şu an en iyi oynayan isim ise Kaka.

* Ortam Sinan Engin’in gelmesi ile değişti mi?

- Şu anki ortam eskiye göre daha güzel. Benim dilimde konuşan kimse yoktu. Diatta, Higuain ve İspanyolca bile Cisse ile konuşabiliyorum. Artık kamplar daha zevkli hale geldi.

* Eşin her maça geliyor. Burada olmaktan mutlu mu, yoksa sadece maçla mı kendini avutuyor?

- Arjantin’de oynarken, her hafta istisnasız ailemden 16 kişi beni izlerdi. Şu an üzülüyorlar, çok uzak olduğu için gelemiyorlar. Eşim İsviçre’de aynı şeyi yapardı. Orada en uzak deplasman 2 saat olduğu için arabayla her maça gelirdi. Burada da eşim oğlumu alıp geliyor. Onların tribünde olması bana apayrı bir istek veriyor. Biz ailece buradan çok mutluyuz.

* Çok yetenekli oyuncu olduğun için çeşitli teklifler aldığını biliyorum. Bunlar normal. Oynamak istediğin ülke veya takım var mı?

- Bütün Arjantinliler’in oynamak istediği ilk ülke İspanya’dır. Dil, gelenekler, akrabalık ilişkileri gibi pek çok ortak nokta vardır. Arjantin’de Milli Takım için ilk bakılan yer İspanya’dır. Bu nedenle bütün futbolcular eğer Avrupa’ya gidecekse ilk düşündüğü ülke İspanya’dır. İkinci tercih İtalya’dır.

* Taraftarın maça etkisi ne?

- Sahaya çıkıldığında 90 dakika boyunca susmamaları futbolcu için çok önemli. Buraya gelen yabancı takımlardan tanıdığımız arkadaşlarımız var. Hepsi ağızları açık gidiyorlar. ‘Ne kadar şanslısınız’ diyerek gitmeleri, bizleri mutlu ediyor.

* Söz aldık!

- Bu kasedi delil olarak saklayın. Şimdiden okey veriyorum. Şampiyonluk kupası ile birlikte röportaja burada devam ederiz. Bunu da tutanak olarak saklayın lütfen.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious