Deli dana hortladı

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

İngiltere'de 24 kişide 'deli dana' riski.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lancet dergisinde yayımlanan makalesinde konuyla ilgili uyarılarda bulunan Prof. John Collinge, hastalığın kan yoluyla bulaştığına işaret eden verilerin, binlerce kişinin kan nakli ya da ameliyathanelerde kullanılan aletler yoluyla hastalık kapma riskini de ortaya çıkarttığını bildirdi.
Hastalıklı kanın naklinin ardından ölen üçüncü kişinin üzerinde yapılan incelemelerin de hastalığın kan yoluyla kolayca bulaştığına işaret ettiğini belirten Collinge, geçmişte hastalığı taşıyan kaç kişinin kan bağışı yaptığının bilinmediğini, bu kişilerin halen kan bağışına devam ediyor olabileceğini hatırlattı.
Kan bağışlarının ikinci bir deli dana salgınına yol açabileceği uyarısında da bulunan Collinge, hastalığı kan yoluyla kaptığı bilinen ve yaşamını yitiren üç hastanın durumlarının, hastalığın, kan nakliyle vücuda girmesinden sonra 6-7 yıl içinde ortaya çıkabileceğini de bildirdi. Bu sürenin hastalık taşıyan hayvanların etlerinin tüketilmesi halinde ise daha uzun olacağı belirtildi.
Ölümünün öncesinde ve sonrasında üzerinde araştırmalar yapılan son hastanın 23 yaşındayken hastalığı kan nakli yoluyla kaptığı ve hayattayken hastalık teşhisi konulan ilk kişi olma niteliği taşıdığı bildirildi.7 yıl geçtikten sonra hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasıyla bu konudaki araştırmalara gönüllü olarak katılan ve adı açıklanmayan bu kişinin, Quinacrine adlı ilacın denemelerinde de kullanıldığı, ancak 32 yaşında öldüğü kaydedildi.
İngiltere'de deli dana taşıyan kişilerden kan nakli yapılan hasta sayısı 66 olarak belirlenmişti. Deli dana hastalığı taşıyan kişilerden kan nakli yapılan ve halen hayatta olan kişi sayısı ise 24.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious