Delik çoraplı başkan'ın aşk skandalı

Delik çoraplı başkan'ın aşk skandalı.10737
  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Delik çorapla gezen Dünya Bankası'nın şefi Wolfowitz, Arap sevgilisi Şaha Rıza'yı terfi ettirip zam yapınca çalışanlar ayaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şaha Rıza, Kıbrıslı bir Türkle evliydi

Ükemizi geçen şubatta ziyareti sırasında delik çoraplarıyla gündeme gelen Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'in Arap sevgilisiyle yaşadığı aşk skandala dönüştü. Wolfowitz, sevgilisini terfi ettirip maaşına zam yapmakla suçlandı. Dünya Bankası çalışanlarının örgütü, bunun banka kurallarına aykırı olduğunu ileri sürerek, açıklama istedi. Wolfowitz ile bankanın Orta Doğu bölümünde üst düzey iletişim danışmanı ve kadın sorunları uzmanı olarak 8 yıl çalışan Şaha Rıza arasındaki ilişki, Wolfowitz 2005'te banka başkanlığını üstlendiğinde ortaya çıkmıştı. Libya asıllı Şaha Rıza, 1980'lerin sonunda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Türkiye Masası Şefi Kıbrıslı Türk Bülent Ali Rıza ile evliydi. Washington'daki bir kuruluş tarafından elde edilen Dünya Bankası bordrolarına göre, Rıza 47 bin dolarlık bir ücret artışı aldı, bunu 2006'da aldığı yıllık 13 bin 590 dolarlık bir artış izledi. Rıza'nın şu andaki ücretinin ise 193 bin 500 dolar civarında olduğu belirtildi. Bayan Şaha Rıza konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

DÜNYA GÜLMÜŞTÜ

Irak savaşının mimar kadrosunda yer alan eski ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’in geçen şubat ayında Edirne’de bir camiyi ziyaret etmek için ayakkabılarını çıkardığında iki çorabının da delik olduğunun görülmesi, dünyada alay konusu olmuş, delik çoraplar Youtube’da en çok izlenilen klipler arasına girmişti. Bu duruma üzülen Türk Çorap Sanayicileri Derneği, Wolfowitz’in Washington’da bulunan Dünya Bankası Merkezi’ndeki ofisine 12 çift çorap gönderme kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious