'Deliller karartıldı'

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Maliye Bakanı'nın oğlu ile damadının da içinde bulunduğu cipin karıştığı kazada delillerin karartıldığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trafik kaza tutanağında 34 DM 8144 plakalı cipin sürücüsünün belli olmadığını kaydeden Kart, "Abdullah Unakıtan ve Cemal Kaya isimli şahısların ifadeleri mağdur olarak alındı. Unakıtan'ın damanı Sabri Eyüp Küçük'ün ifadesi halen alınamadı. Aracı kimin kullandığı üzerinden neredeyse bir gün geçecek olmasına rağmen belli değil bu nasıl bir iştir. Yapılmak istenen nedir? Trafik tespit tutanağında cipin sürücüsünün belli olmadığı belirtiliyor. Trafik tespit tutanağında sürücülerin kimlik bilgilerinin yazılması gerekiyordu. Kaza tutanağını düzenleyen polis memurları, sürücünün belli olmadığını tutanağa geçmişler." dedi.

Kart, "Abdullah Unakıtan, Sabri Eyüp Küçük ve Cemil Kaya' nın müdafi avukatları olan Konya Barosu avukatlarından Ahmet Gürol Şağban ve Avukat Aziz Sevgi Unakıtan ve arkadaşlarının avukatlıklarından istifa etmişlerdir. Peki neden? Bu sorunun cevabı değerli meslektaşlarımızdadır." diye konuştu.

Kaza sonrası şahsların alkol muayenelerinin olaydan 5 saat sonra yapılmasının düşündürücü olduğunu ileri süren Kart, "Başkent Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde böyle çok sıradan bir aletin bulunmamasının normal değildir. Olaydan 5 saat sonra Numune Hastanesi devreye giriyor alkolsüz oldukları tespit ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti muz cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti, Kemal Unakıtan ve arkadaşlarının çiftliği değil, burası öyle ya da böyle bir hukuk devletidir." şeklinde konuştu.

Kart, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu ve İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu'yu eleştirerek "Babası Kemal Unakıtan gibi ismi bazı yolsuzluklara karışan Abdullah Unakıtan'ın ve arkadaşı Cemil Kaya' nın ifadeleri mağdur olarak alınıyor. Şüpheli olduğu iddia edilen Unakıtan'ın damadı Sabri Eyüp Küçük'ün ifadesi halen alınmıyor. Vali, Emniyet Müdürü, Belediye Başkanı ve yine bazı daire müdürleri olayı bizzat takip ediyor.

Çumra Adliyesi jandarma ve emniyetini ziyaret ediyor. Sizler hangi sıfatla bu olayı bizzat takip etme gereğini duydunuz. Bunun sebebi nedir ? Delillere müdahale edildimi ? Tavassut girişiminde bulunuldumu? İşte bunları sorgulayacağımızdan ve değerlendireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Olayı tüm hassasiyeti ile araştırdığını belirten Atilla Kart şunları kaydetti: "Bu konunun aydınlığa kavuşması için elimden geleni yapacağım. Soruşturma evrakına dayalı olarak bazı sorular soracağım. Buradan Cumhuriyet Savcılıklarına da sesleniyorum. Üzerinize düşen görevi neden yapmadığınızı anlamıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious