Delta II roketi uzaya fırlatıldı

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA), 5 bilim uydusu taşıyan Delta II roketini uzaya başarıyla fırlattığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Themis'' adı verilen uzay görevini üstlenen ve 200 milyon dolara mal olan bilim uydularının Dünya atmosferindeki jeomanyetik fırtınaların gizemini ortaya çıkarması bekleniyor.

Söz konusu jeomanyetik fırtınaların, haberleşme uydularının zarar görmesine, elektrik şebekelerinin işlemez duruma gelmesine ve uzay yürüyüşündeki astronotlar ile kuzey enleminde uçan yolcu uçaklarında seyahat eden yolculara yüksek seviyelerde radyasyon gönderdiği biliniyor. Bilim adamları, bu fırtınaların ayrıca kuzey ülkelerinde ışık gösterileri gibi algılanan ve bilimsel adı aurora borealis olan ışık demetlerinin periyodik olarak yoğunlaşmasıyla da ilişkisi olduğuna inanıldığını kaydediyorlar.

Themis uzay görevi baş araştırmacısı, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden Vassilis Angelopulos konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''30 yıldan beri insanlar bu jeomanyetik fırtınaları neyin başlattığını anlamaya çalıştılar. Söz konusu fırtınaların kaynağını ortaya çıkarmak çok zor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious