Demir Çelik'e Rus ortaklı yatırım

Demir Çelik'e Rus ortaklı yatırım.10580
  • Giriş : 24.05.2007 / 01:35:00

Son yıllarda Türkiye'de yapılacak en büyük yatırımın imzaları Hatay'ın İskenderun ilçesinde atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın en büyük demir çelik üreticilerinden Rus MMK (Magnitogorsk) ile Türkiye'nin en büyük kömür ithalatçısı Atakaş Şirketler Grubu, 1.1 milyar dolarlık yatırımla yassı çelik üretecek.

Atakaş Şirketler Grubu Başkanı Recep Atakaş ve Rus MMK Yönetim Kurulu Başkanı Rashnikov Viktor Filippovich, İskenderun Yelken Kulübü'nde düzenlenen törende, yatırım protokolünü törenle imzaladı.

Atakaş, törendeki konuşmasında, projenin Eylül 2007'de başlayacağını, birinci etabın Eylül 2009'da, ikinci etabın ise Eylül 2011'de tamamlanacağını belirtti.

Türkiye ve Ortadoğu'daki sıcak rulo ve levha, soğuk rulo, galvaniz rulove levha ile boyalı rulo ve levha ihtiyaçlarını karşılayacak olan fabrikanın, 1.1 milyar dolar maliyetle kurulacağını ifade eden Atakaş, Ruslarla yaptıkları bu ortak yatırımın ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

Türkiye'nin 8 milyon ton yassı mamul ithal ettiğini, Atakaş-MMK fabrikasının devreye girmesiyle bu rakamın önemli ölçüde azalacağına işaret eden Atakaş, "Üreteceğimiz yıllık 2.6 milyon ton yassı mamulü hem iç piyasaya vereceğiz hem de ihraç edeceğiz. Böylece yılda 1.5 milyar dolar döviz tasarrufu sağlayacağız" dedi.

Firmanın, Payas ve Gebze Organize Sanayi Bölgeleri'nde yıllık 500 bin ton kapasiteli kömür presleme tesisinin yanı sıra Marmara, Karadeniz ve Akdeniz'de yıllık 2 milyon ton kapasiteli eleme ve torbalama tesisleri bulunuyor.

Dünya çelik sanayinde ilk 20 firma arasında

Rus MMK Yönetim Kurulu Başkanı Rashnikov Viktor Filippovich ise daha önce birkaç teşebbüslerinin bulunmasına rağmen Türkiye'de ilk kez bir yatırım gerçekleştireceklerini bildirdi.

Filippovich, firmaları hakkında bilgi verdiği konuşmasında, "Dünya çelik sanayinde ilk 20 firma içinde yer alıyoruz. 2006 yılı üretimimiz 12.5 milyon ton, ciromuz ise 6.4 milyar dolar. Geçen yıl 1.4 milyar dolar kar elde ettik. Hisselerimiz Londra Borsası'nda işlem görüyor" diye konuştu.

Üretimlerinin yüzde 40'ını ihraç ettiklerini vurgulayan Filippovich, "Türkiye'de yassı mamuldeki ihtiyaç, bizi bu yatırımı yapmaya yöneltti. Türkiye de yassı mamuldeki ihtiyaç, bizi bu yatırımı yapmaya yöneltti. Bundan sonraki hedeflerimiz Hindistan ve Fas" dedi.

Yüzde 50 - 50 ortaklıkla kurulan fabrikanın faaliyete geçmesiyle 2 bin 300 kişinin istihdam sağlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious