Demir eksikliği, hafızaya zarar

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Demir eksikliğinin, orta seviyede dahi olsa kadınlarda hafıza ve öğrenme sorunlarına yol açabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de yapılan bir araştırma, kansızlık olarak adlandırılmayan orta seviyede demir eksikliğinin, kadınların hafıza, dikkat ve öğrenmeyle ilgili testlerde yeterli seviyede demire sahip kadınlara göre daha başarısız olmalarına yol açtığını ortaya koydu.
Penn Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, kansızlık teşhisi koyulan kadınların da bu testlerde en başarısız grup olduğu görüldü.
Demir eksikliği olan kadınlara 4 ay boyunca demir haplarıyla yapılan tedaviden sonra bu kadınların testlerde eskisinden 5 ya da 7 kat daha başarılı oldukları gözlendi.
Sonuçları American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan, Dr. Laura E. Murray-Kolb başkanlığında yapılan araştırmanın, demir eksikliğinin, kişide kansızlık seviyesine gelene kadar açık bir soruna yol açmadığı yönündeki inanışa meydan okuduğu da belirtildi.
Araştırma çerçevesinde yaşları 18 ila 35 olan 113 kadının incelendiği ve başta bunlardan 71'inde demir eksikliğinin tespit edildiği kaydedildi.
Vücutta hücrelere oksijen taşınması için gerekli olan demirin, yaşları 19 ila 50 olan kadınlar tarafından günde 18 miligram, hamileler tarafından da günde 27 miligram oranında alınması öneriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious