Demir eksikliği zekayı olumsuz etkiler

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Bebeklerde zeka gelişimini önemli ölçüde etkileyen demir eksikliği bebeğin uykusuz, huzursuz, iştahsız olmasının da sebebi sayılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demİr eksikliği bebeklerin zeka gelişimini önemli ölçüde etkilediğinden annelerin bu konuya gerekli özeni göstermesi gerekiyor. International Hospital'dan Prof. Dr. Leyla Ağaoğlu ''Bebeğin demir düzeyi yetersizse bazı beyin fonksiyonları normal şekilde yapılamaz. Yürümesi, konuşması gecikebilir fazla ağlar, uykusuz, huzursuz, uyumsuz, iştahsız, anneye aşırı düşkün bir çocuk olur. Neyseki demir tedavisi yapılınca bütün bu şikayetler kaybolur'' bilgisini veriyor.

NASIL BİR BESLENME?
Yurt dışında yapılmış araştırmalarda, süt çocukluğunda demir eksikliği geçirilmesi sonucunda zekanın ömür boyu olması gerekenden 5 puan aşağıda kaldığı bulunmuştur. Demir eksikliğinin süresi ve ağırlık derecesi de burada önemlidir. Hayatın ilk iki yaşında demir ile zekanın yakın ilişkisi nedeniyle bu yaş grubunda demir eksikliğinin tedavisinden de daha önemlisi önlenmesidir.

EK GIDALARA DİKKAT
Bunun için de yapılacak şey bebeğe ilk altı ay yalnızca anne sütü daha sonra da ek gıdalar vermektir. Süt çocuğu, hızla büyümekte olduğu için günlük demir gereksinimi çok yüksektir. Ek gıdaların demir içerikleri ve birbirleriyle etkileşimleri yönünden çok bilinçli seçilmeleri gerekir. Demir, hamilelik sırasında annenin yediklerinden sonra anne sütünden, kurutulmuş meyve ve tahıllardan alınıyor. Bilim adamları demir eksikliğinin iki türü olduğunun bilindiğine işaret ediyorlar. Birincisi demir eksikliği ve kansızlığın birlikte görüldüğü tür, ikincisi ise sadece demir eksikliği hali. Yorgunluk, iştahsızlık, küçük çocuklarda geç zihinsel gelişim ve sık sık enfeksiyon demir eksikliğinin başlıca belirtileri arasında sayılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious