Demir eksikliğini dikkate alın

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

Uzmanlar, çocuklarda görülen demir eksikliğinin anne ve babalar tarafından dikkate alınmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çocukların ilk iki yaşa kadarki gelişimlerinde demir eksikliği onların zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Demir eksikliği okul çağında da devam ederse zihnî ve fizikî eksiklik ile çocuğunuzun okul başarısını da önemli ölçüde azaltıyor.
Kayseri Erciyes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Özdemir, çocuklarda erken yaş döneminde demir eksikliğinin zeka gelişimini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Prof. Dr. Özdemir, bütün dünya ülkelerinde ve özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda demir eksikliğinin daha çok olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Özdemir, demir eksikliğinin erken bebeklik döneminde, ergenlik çağında hızlı büyüme ve özellikle de genç kızların fizyolojik hallerine bağlı olarak sık görüldüğünü ifade ederek, bu dönemlerde çocukların demir eksikliği bakımından gözlenmesini önerdi. Anne sütünün demir maddesinden yoksun olduğunu ifade eden Özdemir, "Bu problemin önlenmesi için gelişmiş ülkelerde çocuklara verilen mamalar demir bakımından güçlendirilmiştir. Bizim çocuklarımıza da bu destek sağlanmalıdır. Ayrıca hamilelik dönemlerinde anneye mutlaka demir ve folik asit takviyesi yapılmalıdır." diye konuştu.

"Kırmızı et demir açısından zengindir. Ancak, her hayvansal gıdadan yeterli demir alınamaz." diyen Prof. Dr. Özdemir, özellikle çocuklarda günde yarım litreden fazla içilen sütün demir eksikliğine sebep olabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious