Demir: Eminönü bizim çeyiz sandığımız

Demir: Eminönü bizim çeyiz sandığımız.10393
  • Giriş : 18.04.2009 / 09:06:00

29 Mart'ta ikinci kez Fatih Belediye Başkanlığı'na seçilen AK Parti Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi yarımadanın da sorumluluğunu “Eminönü bizim için bir çeyiz sandığı” sözleriyle özetliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın İstanbul gezisinde Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii'ni ziyaret etmesi tarihi yarımadayı Dünya gündemine bir kez daha taşıdı. Eminönü bölgesinin Fatih'e katılmasından sonra yarımadadan da sorumlu olan Belediye Başkanı Mustafa Demir, ikinci kez belediye başkanı seçilirken, görev alanının sınırları da arttı.

Yeni Şafak İstanbul'a Sultanahmet Meydanı'nda yapacağı icraatlarını ve birinci 5 yıllık döneminde yapmış olduğu çalışmaları anlatan Başkan Demir, Fatih sınırları içine katılan Eminönü bölgesini şöyle yorumladı: 'Eminönü'nün kendisi zaten bir marka. Dünyanın gözbebeği. Buraya bizim çeyiz sandığımız, misafir odamız diyoruz. Yerli ve yabancıların mutlaka gelip görmek istedikleri bir yer. Bizim Osmanlı'ya ait ecdatlarımıza ait tarihimiz var. Bütün medeniyetlerin kendilerine ait ve insanlığın ortak miras kabul ettiği tarihi eserler var. Bu tarihi eserleri daha ön plana çıkaracak çalışmalarımız olacak.'

TARİHİ YARIMADA MASTIRI

2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında yürütülen çalışmaları da anlatan Başkan Demir “Tarihi yarımadayı Talimhane gibi yapıyoruz. Bunu çok özel taşlarla yapacağız. Bugüne kadar İstanbul'da yapılan çalışmalar içerisinde özgün malzeme kullanılan yegâne yer olacak. Alt yapısıyla ilgili sorunlar çözülecek. Avrupa standartlarında bir çalışma olacak. Bunu 6 ay gibi bir sürede halletmeyi düşünüyoruz. Beyazıt Meydanı'nı da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yeniden düzenleyeceğiz. Sahafların bulunduğu yerin zeminlerini yapıyoruz. Kapalı Çarşı ile ilgili Haziran ayında inşallah çalışma başlatılıyoruz. Tarihi yarımadanın hepsini bir mastır planı içerisinde yürütülmesini düşünüyoruz' dedi.

2010'DAN SORUMLU BAŞKAN YARDIMCISI ATAYACAĞIM

'2010'da sizi zorlu bir sınav mı bekliyor' sorusuna gayet kendinden emin bir şekilde yanıt veren Başkan Demir, şunları söyledi: '2010'da yürürlükte olan projelerin yarısı tarihi yarımadayla ilgili. Görevim tarihi yarımadayı güzelliklerini 2010 vesilesiyle tüm dünyaya tanıtmak bu arada kendimize çeki düzen vermek. Mirasımıza sahip çıkabilmek. Bence 2010'da tarihi kültür başkenti olmayı İstanbul hak etti. İstanbul zaten Dünyanın başkenti olabilecek konumda kültür başkenti olmayı da hak etti. Bu bizim kendi çalışmalarımızı disipline edecek. Biz 2010'a kadar bir sürü projeyi yetiştirmek zorundayız. Ve 2010 çok yoğun geçecek. Ben zaten 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nda Danışma Kurulu üyesiyim. Bundan sonra da 2010'dan sorumlu başkan yardımcısı atayacağım.'

SULUKULE'Yİ ANLATTI

Sulukule'de yapılan 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında çok eleştirildiklerini ve hatta bunun seçim malzemesi yapılmasına çok üzüldüğünü söyleyen Başkan Demir, bunun zorla göç olarak sunulmasına tepkili. Taşoluk'ta yapılan siteleri anlatan Başkan Demir ' Proje muhataplarının yüzde 20'si roman vatandaşı olması nedeniyle bir zoraki göç hareketi tanımlaması yapıldı. Yurtdışında böyle lanse edildi.

Romanlar son derece önemli. Kültürel boyutlarıyla, yaşam tarzlarıyla korunmaları gerekiyor. Ama biz bu projeyle Roman vatandaşlarımız olsun olmasın bütün insanların yaşamlarını rahatlattık. Bulundukları ortamla bütünleşsinler, çocukları okula gitsin, şehrin ve şehrin getirdiği bütün artılardan yararlansınlar istedik. Bunları göz önünde bulundurarak bu projeyi gerçekleştirdik” dedi.

ROMANLARA SERVİS TAHSİS ETTİ

Başkan Demir, 2005 yılında başlayan proje kapsamında Roman vatandaşlarla tek tek konuştuklarını söyleyerek 'Hepsini çağırdık. Projenin tüm detaylarını konuştuk. Yüzde yüze yakını bu çalışmayı destekledikler. 'Taşoluk'ta ayda 250 TL vermek suretiyle ev sahibi olacaksınız' dedik. Biz onlara ayda 100 TL'de katkıda bulunuyoruz. Aynı zamanda, Taşoluk'tan alıp servisle istedikleri yere götürüp, getiriyoruz' dedi.

Bazı sivil toplum örgütlerinin bunu suiistimal ettiğini de belirten Başkan Demir 'Bu seçim öncesinde seçim propagandasına dönüştü. Ben isterdim ki seçimden önce yapılan yaygarda da keşke oradaki Roman vatandaşlarımızın kültürel boyutu yaşam tarzları ön plana çıkarılmış olsaydı. Deselerdi ki bu insanlar böyle bir yaşantıya sahipler bu proje neticesinde bu kültürel yaşam tarzından fedakârlık yapmak zorunda kalabilirler. Böyle eleştirilse keşke. seçim malzemesi olarak kullandılar. Ben de bunların seçim malzemesi olarak kullanılmasına üzüldüm' dedi.

Fatih'teki deneyimi Eminönü Bölgesi'ne taşıyacağız

Eminönü'nün kendisi için yabancı bir bölge olmadığını söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, geçmiş 5 yıllık süreçte Fatih'te belediyecilik işlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını belirtti. Başkan Demir sözlerini şöyle sürdürdü: 'Tarihi, kültürel özellikler, restorasyon, tarihi eserlerinileri ki kuşaklara ciddi bir şekilde taşınmasına katkı sağlayacak işler yaptık. Bu çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Buradaki deneyimi Eminönü Bölgesi'ne taşıyacağız.'

Obama'dan Başbakan'a 'İşte dünya lideri'

ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'yı medya ordusunun izlediği Ayasofya Müzesi ziyareti ve Sultanahmet Camii ziyaretinde liderlerin yanında yer alan Demir, basına yansımayan ziyaretin detaylarını Yeni Şafak'la paylaştı. Başkan Demir, Obama'nın tavırlarıyla 'İçimizden biri Obama' mesajını yansıttığını söyledi. Asayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii ziyaretinde prtokolün içinden objektiflere yansıyan Obama-Erdoğan ilişkisini de yorumladı. Başkan Demir, kendi gözüyle ortaya çıkan enstantaneleri şöyle anlattı: 'Camii ziyareti sırasında bir kişi seslenerek Obama'ya 'dünyanın lideri hoş geldiniz' dedi. Obama da büyük bir nezaketle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı elleriyle göstererek, işaret etti. 'İşte dünya lideri' dedi. Bu onur verici bir şeydi. Obama, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı dünya lideri olarak lanse etti.' Bunun dışında Obama'nın Başbakan Erdoğan'a karşı büyük samimiyetle davrandığını söylen Demir, 'At Meydanı'nda yani Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasındaki alanı iki lider elleri ceplerinde sanki iki arkadaş gibi yürüdüler. Obama'nın eli hep Başbakan'ın omzundaydı. Vedalaşırken yine sarmaş dolaş vedalaştılar” dedi.

Yeni Şafak-Cumartesi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*