Demir Export'tan iddialara sert cevap

Demir Export'tan iddialara sert cevap.12822
  • Giriş : 05.06.2009 / 18:30:00

Koç Holding bünyesindeki Demir Export hakkında "Büyük Enerji" operasyonuyla ilgili basında yer alan iddialara firmadan sert tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Demir Export, Kangal'daki ''Büyük Enerji'' operasyonu sonrasında basında yer alan ''yıllardır ihalesiz ve usulsüz milyonlarca ton kömürün santrale verildiği'' iddiasının asılsız ve hukuka aykırı olduğunu savundu.

Demir Export, Sivas Kangal Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Sivas Kangal'da bulunan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tesisleri ile Demir Export tesislerinde dün gerçekleştirilen arama ve incelemeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Söz konusu soruşturma dosyasına ilişkin gizlilik kararına rağmen, bazı basın organlarında şirket aleyhine kamuoyunu yanıltıcı haberlerin yer aldığı ileri sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Şirketimiz tarafından işletilmekte olan Sivas-Kangal Kömür Sahalarında bulunan kömürün çıkarılması ve Kangal Termik Santraline tedariki işi, Türkiye Elektrik Kurumu (şimdiki EÜAŞ) tarafından 1988 yılında ihaleye çıkarılmıştır. Yapılan ihale neticesinde, belirtilen iş 15 Eylül 1989 yılından başlamak üzere şirketimize 20 yıllık süre için ihale edilmiş olup, taraflar arasındaki sözleşme halihazırda yürürlüktedir. Bu sebeple basında yer alan 'yıllardır ihalesiz ve usulsüz milyonlarca ton kömürün santrale verildiği' iddiası asılsız ve hukuka aykırıdır.''

''Kömür tesliminin usule aykırı yapıldığı ve 100 milyonlarca dolar devlet zararının oluştuğu'' iddialarına da değinilen açıklamada, santrale yapılan tüm teslimatın ihale şartnamesine ve taraflar arasındaki sözleşme hükümlerine uygun olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, ''Söz konusu kömür çıkarım işinin ihalesiz ve usulsüz yapıldığı iddiası tamamen asılsızdır. Şirketimiz kendisine ihale edilen işi ilgili mevzuata ve taraflar arasındaki sözleşmeye uygun ve layıkıyla yerine getirmiş ve getirmeye de devam edecektir. Şirketimizin yürütülen soruşturma neticesinde, iddia edilen tüm hususların aydınlığa kavuşacağına olan inancı tamdır'' ifadesine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*