'Demir İpek Yolu' canlanıyor

'Demir İpek Yolu' canlanıyor.9948
  • Giriş : 24.07.2008 / 11:15:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:54:44

Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu Projesinin (BTK) Türkiye bölümünün temel atma töreni, bugün Kars'ta yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de katılımıyla Bakü-Tiflis-Kars demir yolunun Türkiye ayağının temel atma töreni Kars'ta yapıldı.

İlk olarak kürsüye gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini ve bu projenin 3 ülkenin daha sıkı bağlanmasını sağlayacağını vurguladı. Yıldırım, Kazakistan ve Çin'in katılımıyla nihai şeklini aldığını söyledi.

Binali Yıldırım, İpek demiryolunun 2011 yılında faaliyete geçeceğini açıkladı. 180 kilometrelik hattın 76 kilometrelik bölümü Türkiye'de olacak. İpek Demiryolu, 1 milyon yolcu 6.5 milyon ton kargo taşıyacak. Proje Marmaray'la birleşetek iki kıtayı birleştirecek ve Avrupa'ya uzanacak. Proje Orta Asya'dan Londra'ya kardeşlik köprüsü oluşturacak.

Cumhurbaşkanı Gül, temel atma töreni öncesinde Aliyev ve Saakaşvili  ile DSİ Sosyal Tesisleri'nde ikili görüşmelerle bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, üç ülkenin girişimleri ile yapılan bu projede katkısı olanlara teşekkür etti ve projenin öngörülen sürede tamamlanacağını vurguladı.

En son kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dost ülke cumhurbaşkanlarına değerli kardeşlerim diye hitap etti ve mutlu bir gün yaşadıklarını vurguladı. Proje tarihi ipek Yolu'nu yeniden canlandıracağını vurgulayan Gül, projenin gerçekten çok büyük bir proje olduğunu ve sadece üç ülkeyi değil Asya'nın bir ucunun Avrupa'nın bir diğer ucuna Londra'ya kadar bağladığını söyledi.

Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "Onun için bazıları bu projeye Hayat demişlerdir. Yıllarca bu proje "yapılması mümkün değil" denerek raflarda bekletldi. Biz bu projeyi 2004 yılında raflardan indirdik. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan birlik oldu. Çin ve Kazakistan'da her zaman bu projeye destek verdi. Eğer siyasi irade kararlıysa projeler hayata geçer. Bakü, Ceyhan, Tiflis boru hattı gibi. Bu proje Kafkaslardaki bütün ülkelere de açıktır. Bölgeye katkı sağlayacak herkese açıktır. Proje Kafkasların refahına ve barışa katkı sağlayacak, bölgenin ticaretini canlandıracaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*