Demir ipekyolu üç devlet başkanını buluşturacak

Demir ipekyolu üç devlet başkanını buluşturacak.13313
  • Giriş : 19.11.2007 / 18:26:00

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu hattının temeli, Gürcistan'da atılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Demir İpek Yolu'' olarak adlandırılan, Türkiye'nin Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile doğrudan bağlantısını sağlayacak Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu hattının temeli, Gürcistan'da atılıyor.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis dışındaki ''Marabda'' istasyonunda Çarşamba günü düzenlenecek temel atma törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili katılacak.

BTK demir yolu projesiyle ilgili anlaşma, 7 Şubat 2007 tarihinde Tiflis'te, Aliyev, Saakaşvili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmıştı.

Türkiye, toplam 420 milyon dolar tutarında olan projenin, 220 milyon dolarını karşılıyor ve Kars ile Gürcistan sınırı arasında kalan 76 kilometrelik kısmın yapımını gerçekleştirecek.

Gürcistan ise Azerbaycan'dan aldığı 200 milyon dolar krediyle Türkiye sınırından Ahılkelek'e kadar olan yaklaşık 30 kilometre yeni hat inşa edecek ve var olan 160 kilometrelik demir yolunun da onarımını yapacak.

BTK hattıyla, işletmeye açılması öngörülen 2010 yılında yaklaşık 1 milyon 500 bin yolcu ve yıllık 3 milyon ton yük taşıması hedefleniyor.

-GÜL'ÜN TEMASLARI...

Cumhurbaşkanı Gül'ün Gürcistan'da katılacağı BTK projesinin temel atma töreninin yanı sıra ikili görüşmelerde de bulunması bekleniyor.

Gül'ün, Saakaşvili ile yapacağı baş başa görüşmede, Gürcistan'ın ortaya çıkan siyasi gerginlikler yüzünden son dönemde yaşadığı sıkıntılı günlerin geride bırakılmasında Türkiye'nin desteğini ileteceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious