'Demirden İpekyolu' projesi hayata geçti

'Demirden İpekyolu' projesi hayata geçti.10821
  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

'Demirden İpekyolu' olarak da adlandırılan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı Projesi'nin çerçeve anlaşması Tiflis'te imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anlaşmaya, Türkiye adına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgi Arveladze ve Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memedov imza koydu.

Çerçeve anlaşması öncesinde Başbakan Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili 'Tiflis Deklerasyonu' nu imzaladı.

Üç lider deklarasyonunun ardından açıklamalarda bulundu:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:
Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'nin bölgesel işbirliği açısından önemli bir örnek olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, bu anlamda dünyaya önemli bir mesaj verildiğini söyledi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum 'Şahdeniz Projesi'nin ardından Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı'nın da tarihi İpek Yolu'nu demir yoluna dönüştürdüğünü belirten Erdoğan, bu dayanışmanın sadece bölgesel işbirliği anlamı taşımadığını da vurguladı.

Erdoğan, ''Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'yle birlikte her istasyon, bir barış, dostluk ve dayanışma istasyonu olarak dünyaya mesaj verecek'' dedi.

Kafkasya'da yıllardır yaşadığı sorunların herkesin malumu olduğunu ifade eden Erdoğan, şimdi Kafkasya bölgesinin bölgesel işbirliğiyle farklı dayanışma içerisine girdiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, demir yoluyla ilgili anlaşmayı bugün imzaladıklarını, gelecek nesillerin kendilerini hayırla anacağını belirterek, şu anda bunu buradan görebildiğini söyledi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili:
Saakaşvili, Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınırı 'en şeffaf dostluk sınırı' olarak nitelendirdi. Saakaşvili, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin üç ülke halkı için de önemli bir ekonomik getirisi olacağını kaydetti.

Gürcistan demiryolunun Rusya'nın engellemesi nedeniyle bugüne kadar kapalı olduğunu belirten Saakaşvili, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte demiryollarının yeniden açılacağını söyledi.

Saakaşvili, "Gürcistan ve Türkiye, en şeffaf dostluk sınırına sahip'' dedi ve iki ülke arasında vize serbestliğinin getirilmesinden sonra sınırdan geçen yıl 1.5 milyon kişinin geçiş yaptığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Saakaşvili, İstanbul ve Batum'u birbirine bağlayacak kara yolu için de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Gürcistan'ın Azerbaycan sayesinde güvenilir, ulaşılabilir bir alternatif enerji kaynağına sahip olduğunu belirten Saakaşvili, "Rusya bize ekonomik ambargo uygularken, en zor dönemimizde Azerbaycan yardım elini uzattı, Gürcistan halkı bu yardımı hiçbir zaman unutmayacak" dedi.

Saakaşvili, Ermenistan'ı hatırlatarak, Güney Kafkasya bölgesindeki hiçbir ülkenin tecrit edilmemesini istediklerini belirtti ve bölgenin geleceğinin çok parlak olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İhlam Aliyev:
Aliyev de, törende yaptığı konuşmada, bölgedeki enerji projelerinden sonra demiryolu projesinin de hayata geçirilmesini üç ülkenin ortaya koyduğu güçlü siyasi bir iradenin sonucu olduğunu söyledi.

Aliyev, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin bölgeye istikrar getireceğini ve sorunların çözümüne katkı sağlayacağını belirtti.

Bölgedeki ayrılıkçı görüşler nedeniyle büyük zorluk çektiklerini ifade eden Aliyev, toprak bütünlüğünü sağlayabilmeleri için güçlü olmaları gerektiğine işaret etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, bu konuda Güney Kafkasya'daki üç ülke arasında siyasi işbirliğinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious