Demire 8 aylık fiyat farkı ödenecek

Demire 8 aylık fiyat farkı ödenecek.21397
  • Giriş : 08.11.2008 / 11:10:00

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, fiyat farkı kararname taslağı ile ilgili nihai metne yaklaşıldığını belirterek, ''Şu an görünen 2008 Ocak-Ağustos dönemini kapsayan 8 ay için demire fiyat farkı ödenecek'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, fiyat farkı hesaplamasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) endeksleri yerine, piyasa fiyatlarındaki artışın esas alınmasına karar verdiklerini belirterek, hesapladıkları ortalama piyasa fiyatlarını, aylar itibariyle kararnamede yayımlayacaklarını söyledi. Gül, bundan sonra demirde yine ''beklenmeyen fiyat artışı'' meydana geldiğinde, ortalama piyasa fiyatlarını ilan edeceklerini ve bunun üzerinden fiyat farkı ödemesi yapacaklarını kaydetti.

KİK Başkanı Hasan Gül, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Fiyat Farkı Kararname taslağıyla ilgili ''aşağı yukarı nihai metnin'' şekillendiğini belirterek, fiyat farkının sadece demire ödenmesi noktasına geldiklerini kaydetti.

Fiyat farkı kapsamına akaryakıtın da alınmasının bir süre tartışıldığını işaret eden Gül, çok cüzi bir ödeme için kapsamlı, ince hesaplamaların gerektiğini kaydetti ve şu aşamada akaryakıta fiyat farkı ödemesi düşünülmediğini bildirdi.

-''İLERDE İHTİYAÇ OLUŞURSA YİNE FİYAT YAYIMLAYACAĞIZ''-

Fiyat farkı hesaplamasında, TÜİK endeksleri yerine piyasa fiyatlarındaki artışın esas alınmasına karar verdiklerini ifade eden Gül, piyasada bir çok fiyat bulunması ve bunun karışıklık yaratabilecek olması nedeniyle ''ortalama piyasa fiyatları'' kendilerinin yayımlayacağını belirtti. Gül, bu aşamada, Ocak-Ağustos dönemini kapsayan 8 aya yönelik fiyat farkı ödemesi yapılacağını ifade ederek, söz konusu döneme ait aylar itibariyle piyasa fiyatlarının kararname ekinde ilan edileceğini söyledi.

Gül, Eylül ayından sonra demir fiyatlarının, normal seviyeye gerilediğine dikkati çekerek, ileride yine demir için fiyat farkı ödenmesi gerektiğinde, yeni piyasa fiyatlarının yayımlanacağını ve bunun üzerinden ödeme yapılacağını kaydetti.

-''BEKLENMEYEN FİYAT ARTIŞI''-

Fiyat farkı ödemesi için söz konusu malda, o ay ''beklenmeyen fiyat artışı'' gözlenmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Piyasadaki fiyatlar, ÜFE'den belli bir oranın üzerinde fazla ise ki bu oran Kararnamede belirlenecek, ''beklenmeyen fiyat farkı'' oluşmuştur.

Yapacağımız, aslında 'ek fiyat farkı' ödemesi. Bizim yasada yer alan fiyat farkı formülünün, 'beklenmeyen fiyat artışının' ne kadarını karşıladığına bakacağız. Ne zamanki piyasa fiyatları, bizim formülün ödediğinden daha fazla, biz, 'şu anki piyasa fiyatları şu kadardır. Bunu esas alarak, ilave fiyat farkı öde' diyeceğiz.''

Yakın zamanda yayımlanması beklenen fiyat farkı kararnamesi, 31 Mayıs 2008'den önce ihalesi gerçekleştirilen işleri kapsayacak ve 1 Ocak 2008'den sonra yapılan ve yapılacak yapım işlerine yönelik ödenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*