Demirel, darbecilere akıl hocalığı yapmış

Demirel, darbecilere akıl hocalığı yapmış.10320
  • Giriş : 25.07.2008 / 01:20:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 00:35:51

Nokta'nın duyurduğu Darbe Günlükleri'nin kamuoyuna yansımayan bir bölümü Yeni Aktüel'de yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni Aktüel Dergisi'ninin dün piyasaya çıkan sayısında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek tarafından yazıldığı öne sürülen Darbe Günlükleri'ndin bazı yayımlanmamış bölümleri yayımlandı. Tuncay Opçin imzasıyla yayınlanan "Ayışığı'nın karanlık tarafı Darbe Günlükleri-2" başıklı haberde günlüklerde ismi M.Ö olarak geçen ve eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yakınlığıyla tanınan Mustafa Özkan'ın darbeciler ile Demirel arasında kurye görevi yaptığı iddia ediliyor. Günlüklere göre cuntanın akıl hocalığını üstlenen Demirel, Kıbrıs konusunda da darbecilere "En iyi yol çözümsüzlüktür" mesajı göndermiş.

DEMİREL'İN HAS ADAMI

Süleyman Demirel'in "Has adamı" olduğu belirtilen Mustafa Özkan'ın darbecilere medya desteği sağlamak için Aydın Doğan ile paşalar arasında mekik ördüğü bilgisi yer alıyor. Gazeteci kökene sahip Özkan 1988 yılına kadar Adalet Partisi ve devamı olarak Doğru Yol Partisi'ne yakın çizgideki "Son Havadis" gazetesini çıkarmış. Uzun bir süre ortalıklarda görünmeyen Özkan'ın AKP'nin kurulup iktidara gelmesinin ardından tekrar sahneye çıktığına dikkat çekiliyor.

CUNTA ADINA İLK MESAJ

Yeni Aktüel Mustafa Özkan'ın ilk mesajını darbecilerin isteği üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan'a en yakın isimlerden biri olan Cüneyd Zapsu'ya ilettiğini yazdı. Özkan'ın bu görüşmede askerlerin meslek liseerinin üniversiteye girişteki katsayı düzenlemesi ve Kur'an kursları ile ilgili yeni yönetmelikten duyulan rahatsızlığı aktardı. Bu görüşmeler Özkan tarafından tüm d etayları ile o dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e aktarıldı. Örnek paşa, komutanlar ile Özkan'ın temas noktasıydı. Bu t rafik 2003 Eylül'ü ile 2004 başı boyunca artarak sürdü.

DEMİREL'İN KIBRIS MESAJI

Dergideki Darbe Günlükleri'ne göre başını görevdeki dört kuvvet komutanın çektiği "Cunta"nın akıl hocalığını eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yapıyor. Bu günlüklere göre Mustafa Özkan ise Paşalar ile Demirel arasında kuryelik yaptı. Demirel Paşalara, "Kıbrıs'ta en iyi yolun çözümsüzlük olduğunu" belirterek, halkı medyayı yanına almayan bir darbenin başarılı da olmayacağı haberini göndermiş. Örnek Paşa'nın kaydettiği günlüklere göre Demirel akıl hocalığı yapmış:

Durum dışarıdan nasıl görünüyordu? Süleyman Demirel ülkenin süratle bir felakete doğru gittiğini ve askerin yalnız kaldığını, hemen tedbir alınması gerektiğini söylemiş. Askerler tezkerede hata yaptılar ve 50 yıllık dostumuz ABD'yi reddettiler. Dolayısıyla bugüne kadar arkalarında olan Pentagon desteğini kaybettiler. Tersine bu adamlar ABD ve AB'yi arkalarına alarak istediklerini yapmaya başladılar. Üniversiteler, basın ve halk desteği olmadan asker bir şey yapamaz. Bu nedenle zor da olsa bu ilişkiyi kurmaları lazım ve ABD ile soğumuş oan iişkilerin en kısa zamanda düzeltilmesi gerekir demiş..."

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*