Demirel, soğukkanlılık ve sağduyu çağrısı yaptı

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik saldırıyla ilgili olarak soğukkanlılık ve sağduyu çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hadisenin henüz çok yeni olduğuna ve net bilgiler olmadan yorum yapmanın yanlışlığına işaret eden Demirel, "Bu çok büyük bir hadisedir. Ama birlik, beraberlik içerisinde sağduyuyla, soğukkanlılıkla pek çok hadisenin içinden çıktık. Türkiye bunu da aşacaktır." dedi.

Demirel, saldırının türban nedeniyle gerçekleştiğine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine, "Hadisenin altını bilmiyorum, yorum yapmak istemem" cevabını verdi. Bu tür eylemlerle hiçbir sorunun çözülemeyeceğinin altını çizen eski Cumhurbaşkanı, hükümetin Danıştay'ın kararlarına yönelik eleştirilerinin saldırıda payı olup olmadığı ile ilgili olarak şunları söyledi: "Bunu çok iyi değerlendirmek lazım. Henüz hadise çok yeni. Daha üzerinden 24 saat bile geçmiş değil. Benim size noksan bilgi ile yanlış şeyler söylememem lazım. Fakat şunu belirteyim ki; milletimiz bu tür saldırıları nefretle karşılamıştır. Milletimiz, inşallah bu çeşit saldırılarla karşı karşıya gelmez." Saldırıyı, "Bu Dünyada bile eşine kolay rastlanmayacak büyük bir hadise" şeklinde niteleyen 9. Cumhurbaşkanı, "Yapılacak şey soğukkanlılıkla hadisenin içinden çıkmaya çalışmaktır." tavsiyesinde bulundu.

Hayatını kaybeden Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in ailesi ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyerek Demirel, "Orta yerde bir cinayet var. Cinayeti işleyen var, işleten var. Bunların hepsi yargı organı en kısa zamanda tetkik edip, karara bağlayacaktır. İşlenen cinayet cezasız kalmaz. Yalnız, tabi meseli bunla bitmiyor. Hadisenin çok daha derin kökleri var."

Bu arada, olay netleşmediği için temkinli bir yaklaşım sergileyen Demirel'e saldırının hemen ardından yapılan açıklamalar ve konulan teşhisler de soruldu. Özellikle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "Siyasete kan bulaştı" açıklaması hatırlatılarak sorulan soruya Demirel, "Bunların hepsi doğal. Burası hür bir ülke. Kimin ne söyleyeceğini, nasıl söyleyeceğini kimse tayin edemez. Herkesin aklı var fikri var. Söylediği sözün sorumluluğunu herkes kendisi taşıyor. Bunları zaten siz de değerlendiriyorsunuz millet de değerlendiriyor. Herkes milletin önünde." şeklinde karşılık verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious