Demirel: % 47'nin karşında % 53 var

Demirel: % 47'nin karşında % 53 var .12383
  • Giriş : 07.09.2007 / 14:31:00

Demirel, "Seçimin huzur getiremediğini savundu ve “Yüzde 47’nin karşısında yüzde 53 vardır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasi iktidarı seçim öncesi eleştirenlerin, iktidar yüzde 47 oy aldı diye eleştirilerinden veya kaygılarından vazgeçmediğini söyledi. Demirel, “Seçim öncesindeki eleştiriler veya kaygılar ortadan gitmiş değildir” dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Aylık Ekonomi Politik Enerji Dergisi Ekopolitik’in Ağustos sayısında yayınlanan röportajında, seçim öncesinde iktidara yöneltilen eleştiri ve kaygıların ortadan kaybolmadığını savundu.

Demirel, eleştiri yapanların ve kaygı duyanların, siyasi iktidar yüzde 47 oy aldı diye eleştiri ve kaygılarından vazgeçmediğini kaydetti. Demirel, “Veyahut da bu eleştirilerin içerisinde fevkalade haklı olan birtakım hususlar vardır ki, bunları siyasi iktidar kabul etse de etmese de yüzde 47 ile seçimin neticelenmiş olması bunları ortadan kaldırmaz” diye konuştu.
İktidarın öyle düşünmesi halinde çok büyük yanılgı olacağını ve seçimin sonuç itibariyle huzur getirmeyeceğini dile getiren Demirel, “Yüzde 47’nin karşısında yüzde 53 vardır” dedi.

Türkiye’nin yeniden Cumhuriyetin temel niteliklerini tartışma istikametine sürüklenmemesi gerektiğini vurgulayan Demirel, bu konuda herkese çok önemli görevler düştüğünü söyledi. Demirel, Türkiye’de Cumhuriyetinin temel niteliklerine karşı, halkın ve kurumların çok hassas olduğunu da ifade etti.

Nisan ve Mayıs’ta Türkiye’de büyük huzursuzlukların olduğunu ve kamuoyunun çalkalandığını belirten Demirel, şunları söyledi:
“Türkiye’nin tarihinde görülmemiş büyük mitingler olmuştur. Bu mitingler ülkenin yönetimine destek veren veya yönetimden memnuniyetlerinin beyan eden mitingler değildi. Birtakım kaygıları beyan eden mitinglerdi ve bu mitinglerin birtakım mesajları vardı. Seçimi değerlendirirken bunları olmamış gibi farz edemeyiz. seçim sonrasını düşünürken de bunları yine olmamış gibi farz edemeyiz. Bugün şu anda içinde bulunduğumuz durum ne olursa olsun, Türkiye bunların mevcudiyetini dikkate almak mecburiyetindedir.”

Siyasi istikrar için parlamentoda sayısal çoğunluğa sahip olmanın yetmeyeceğini kaydeden Demirel, ”İstikrar denildiği zaman anlaşılması gereken huzur, sükun, devletin ahenk içinde işlemesi, toplumun ahenk içinde yoluna devam etmesidir. Buna siyasi iktidarın gücü zaman zaman yetmez” diye konuştu.

Demirel, son seçimin tam bir tahlilinin henüz yapılamadığını belirterek merkez sağın başarısızlığının arkasından, seçmenin sağda yeni yüzler görmek isteyip istemediğini söylemek için de erken olduğunu kaydetti. Demirel, AKP’nin seçim başarısında merkez sağdaki birleşmenin gerçekleştirilememesinin de etkisi olduğunu savundu. Demirel, “Orta sağın, ortada olan siyasi partilerin başarısızlığı, bilhassa Doğru Yol Partisi ile Anavatan Partisi’nin birleşme yapamayışları, aslında bu seçimin neticesinde müessirdir ve ortadaki kitlenin bu tarafa kaymasına önemli tesiri vardır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious