Demirel: 'Beni utandırmayın'

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 50 yıldır meydanlarda demokrasi kavgası verdiğini belirtir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Süleyman Demirel, Trakya Üniversitesi'nin 2006-2007 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış programına katılmak için Edirne'ye geldi. Helikopterle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesindeki piste iniş yapan Demirel'i burada Edirne Valisi Nusret Miroğlu, TÜ. Rektörü Enver Duran ve üniversite personeli karşıladı.

2006-2007 Eğitim ve Öğretim yılının açılış konuşmasını yapan TÜ. Rektörü Enver Duran, Türkiye'de son yıllarda üniversite sayılarının hızlı artışına karşın, öğretim elemanı sayısındaki artışın yetersiz kalışının eğitimin kalitesini olumsuz olarak etkilediğini söyledi. Rektör Duran, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye de eğitim ve sağlığa ayrılan pay, bir çok Avrupa ülkesinin eğitim ve sağlığa ayırdığı paydan azdır. Sağlığa ayrılan sıfır bütçeye rağmen, hastalarımızın daha elverişli ortamlarda tedavi olmaları için gereken gayreti gösteriyoruz."

Süleyman Demirel ise, "Türkiye ve Dünya" konulu açılış dersini yaptı. Türkiye'nin her geçen gün daha iyiye gittiğini söyleyen Demirel, şöyle konuştu: "Yıllar sonra Avrupa Birliği masasına oturmamız Türkiye'nin ne kadar iyiye gittiğinin bir göstergesidir. Halkımızın çoğu Türkiye'nin AB'ye girmesini istiyor. Zaten Türkiye AB'ye girmesiyle manevi ve milli değerlerini kaybetmez. Biz ilk önce din ile devlet işlerini birbirinden ayırmayı öğrenmeliyiz. Çağdaşlık, hak, hukuk, insan hakları, kalkınmışlık, din ve devletin ayrılması, kadının toplum içine girmiş olması demektir. Çağdaş insanlar nasıl hareket ediyorsa, öyle hareket etmek demektir. Milli ve manevi değerlerlerden uzaklaşacaksınız diye bir şey yok."

"Dini siyasete alet etmeye izin vermeyelim" diyen Demirel, "Biz kendimizi idare edemiyoruz, birileri gelsin bizi idare etsin demeyin. O zaman Türkiye'de vatandaş olmaktan çok misafir olmuş olursunuz. Sizi idare edenleri siz getirdiniz, gönderecek olan da sizsiniz. Çok yakında seçim sandığı önünüze konacak. Elinizden tutan biri yok." ifadelerini kullandı.

Demirel'in belediye ziyaretinde 20'ye yakın at üstündeki vatandaşlar tarafından karşılanması renkli görüntüler oluşturdu. Demirel'e Edirne ziyaretinde kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious