Demirel: Bütünleşmelerin hepsine taraftarım

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ''Bütünleşmelerin hepsine taraftarım, sağ ve sol meselesi değil'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demirel, Çankaya Üniversitesi'nin 10. kuruluş yılı etkinliklerine katılarak, üniversitenin konferans salonunda bir konuşma yaptı.
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, DYP ile ANAVATAN'ın birleşmesi konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine, ''Türkiye'deki siyasetin parçalanmış olmasından şikayetçiyim. Siyasi partiler Türk demokrasisinin en ana unsurlarıdır'' dedi.
Demirel, siyasi partilerin ''değişik sebeplerle ve kendi ellerinde olmadan parçalandığı'' için Türk demokrasisinin istenildiği biçimde işlemediğini belirterek, ''Onun için ben bütünleşmelerin hepsine taraftarım, sağ ve sol meselesi değil'' diye konuştu.
Siyasetin bütünleşerek parçalanıp tuş olmaktan çıkması gerektiğini kaydeden Demirel, siyasi partilerin güçlü olmaları halinde halka daha iyi hizmet verebileceklerini ifade etti.
Demirel, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmesi gerekip gerekmediğinin sorulması üzerine ise, ''O kendi takdirleridir'' dedi.

''KENDİ KENDİMİZE YAPARIZ KÖTÜLÜĞÜ''

Demirel konferansta yaptığı konuşmada ise Avrupa Birliği sürecini savunarak, ''43 senedir beyhude bir işin peşinde falan değiliz. İşimize gelmeyen şartları neden kabul edelim. İşimize gelen şartları kabul ettirmek durumundayız'' diye konuştu.
Çağı yakalama ve çağdaşlık konusunda Türkiye'nin geriye dönemeyeceğini anlatan Demirel, ''Çağdaş Türkiye'nin Türkiye'nin geleceği'' olduğunu söyledi.
Demirel, Türkiye'nin her şeyini muhafaza ederek dünyalı olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bize hiç kimse kötülük yapamaz, biz kendi kendimize yaparız kötülüğü. De ki içinde nifak taşıyor. Bu ülkenin hangi etnik menşeiden gelirse gelsin, hangi inanca sahip olursa olsun insanları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sahipleridir, bu milletin fertleridir. Ve burada devlet birdir, millet birdir, bayrak birdir, dil birdir, kitap birdir.'' Etkinlikte Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı Alp tarafından da kısa konuşmalar yapıldı.
Katılımcılara mini konserin verildiği etkinlikte, 10. hizmet yılını dolduran akademik ve idari personele plaket ve hediyeler sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious