Demirel çok nüfus istemedi

Demirel çok nüfus istemedi  	.10592
  • Giriş : 11.03.2008 / 15:04:00

Demirel, 'Menderes'in idamı coşkuyla karşılandı' sözüne cevap vermedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan'ın 27 Mayıs ihtilalini öven ve kendisi için "Morrison" diyen konuşmasıyla ilgili ylorum yapmadı.

Tartışmalara girmeyeceğini belirten Demirel, "Geçmişte bu konu ile ilgili çok söz sarfettim. Şu an için bu konu ile ilgili söyleyeceğim söz yok." demekle yetindi.

Demirel, dün 'Türkiye'de Gençlerde Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlık Araştırması'na ilişkin programa katıldı. Programda uzun uzun küresel ısınma ve iklim bağlantılı nüfusu anlatan Demirel, sağlıklı bir nesil sahibi olmak için çocuk ölümlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi. Demirel, progmamın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan'ın 27 Mayıs ve idamlara yönelik sözlerini hatırlatması üzerine, Demirel "Ben, bu konudaki tartışmalara girmem. Birisinin verdiği beyanat üzerine açıklamada bulunmam. Geçmişte bu konu ile ilgili çok söz sarfettim. Şu an için bu konu ile ilgili söyleyeceğim söz yok" diye konuştu. Yine Çölaşan'ın 1960 darbesinin ardından siyasetçilerin idam edilmesinin toplumda coşkuyla karşılandığı yönündeki açıklamasının doğru olup olmadığı hatırlatıldığında ise "Biraz evvel söyledim onunla ilgili." cevabını verdi. Gazetecilerin, Başsavcı Çölaşan'ın kendisine yönelik "Morisson" ifadesi kullandığının hatırlatılması üzerine ise Demirel, kendisini savunacak durumda bulunmadığını kaydetti. Demirel, başörtüsüne yönelik soruya ise "Sözlerim gayet açıktır. Çok açıktır" karşılığını verdi.

Demirel'den başbakanın 3 çocuk yapın açıklamasına şartlı destek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'üç çocuk yapın' önerisini de değerlendiren Demirel, "Kaç tane isterseniz yapın. Besleyebileceğiniz kadar yapın. Aslında çok nüfus iyidir. Güçlü bir nüfus sağlıklı iyi eğitilmiş refah seviyesi yüksek kalabalık nüfus bir ülke için önemlidir." açıklamasında bulundu. Çocukların hepsine iş, eğitim imkanı verilmesi gerektiğini dile getiren Demirel, iş verilemiyorsa gelirleri arttırılamıyorsa ortaya sokak çocuklarının çıkacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious