Demirel; 'Cumhurbaşkanını halk seçsin'

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danıştay olayı ile ilgili soruları yanıtlayan Demirel, 'Danıştay'a yapılan saldırı vahşi, ayıp, günah, çok kötü bir olay' yorumunu yaptı.
Bugün öğle saatlerinde özel bir uçakla Kars'a gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kars Kafkas Üniversitesi'nde (KAÜ) bir konferans verdi. Demirel, Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu'nda Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan Okan, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Azerbaycan Başkonsolosu Hasan Zeynelov, üniversitenin öğretim görevlileri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen programda '2006 Mayısında Türkiye ve Dünya' konulu bir konferans verdi.

Kendisiyle birlikte Kars'a gelen YÖK eski başkanı Kemal Gürüz'ün de katıldığı konferansın sonunda Demirel öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Ana muhalefetin isim olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'i cumhurbaşkanlığına önermesi ve cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl olması gerektiğine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Demirel 'Ben cumhurbaşkanlığı seçiminin halk tarafından yapılmasını istiyorum' yanıtını verdi. Neden böyle istediğinin sorulmasına gerek olmadan kendisi sorup kendisi cevap veren Demirel: "Neden böyle istiyorum? Çünkü, cumhurbaşkanlığı cumhurun başı. Yani halkın başı. Peki madem, cumhurbaşkanlığı halkın başı, halk kendisi seçse ya başını. Yani bunun ne müşkilatı var. Yoksa birisine vekalet mi edecek, o onun namına yapsın. Bu geride kalmış. Efendim düzenlemeler böyle olmuş, değiştirelim şunu. Avrupa'nın 27 ülkesinden 17 tanesinde halk seçiyor. Bizim ülkemizde de halk seçsin. Halk dediğiniz kişi, bu ülkenin dağında taşında, bu ülkenin yükünü taşıyan insan. Toprağını eken, fabrikasında çalışan, işsiz güçsüz dolaşan insanlar. Halk seçsin ki, 'cumhurbaşkanlığı makamı bana aittir' şerefini duysun" dedi.

Halkı biraz daha rejimin içerisine sokmak gerektiğini vurgulayan Demirel, bunun için kendisinin isimler üzerine durmadığını dile getirdi. 'Kim isterse çıksın' diyen Demirel seçim şeklini şöyle açıkladı: "Birinci turda yüzde 50'nin üstünde oy alanlar seçilsin. Alamazsa ikinci tura gelsin, en çok oy alan iki aday gelsin, halkın oyuna müracaat edilsin, biri nasıl olsa yüzde 50'nin üzerinde oy alır. Bana göre Çankaya Köşkü'nde oturacak kişinin halkın en az yüzde 50'sinden fazlasının oyunu almış olması gerekir. Orası halka aittir. Oraya çıkıp oturulmaz. Orası iğneli kuyu gibidir"

Son günlerde ülke gündeminden düşmeyen Danıştay olayıyla ilgili gelen soruya ise Demirel şu yanıtı verdi: "Danıştay'a yapılan saldırı vahşi, ayıp, günah, çok kötü bir olay. Bu çeşit meseleler ülkemizde olmamalı. Türkiye pek çok cinayetlere, suikastlara sahne olmuştur. Bunlar tekrarlanmamalıdır. Türkiye sakin bir memleket. Ama birisi çıkıp bunu yapıyor, arkasında ne var, önünde ne var, bunu da artık adli makamlar aydınlatacaktır. Bize düşen ise, biz bunu kınıyoruz, ayıplıyoruz ve reddediyoruz"

'Danıştay olayının ardından çıkan çetelerin yıllarca devletin içinde palazlandığına katılıyor musunuz?' sorusuna ise 'Hayır katılmıyorum. Önümüze gelen her meselede suçlu olarak devleti aramayalım' diye cevap verdi. Devleti, 2 buçuk milyon insanın çalıştığı bir kurum olarak tanımlayan Demirel, bunun içerisinde hata işleyenlerin olacağını, ama bu hatayı işleyenin devlet olmayacağını ifade etti.

Demirel daha sonra şunları kaydetti: "Suç kiminse onundur. Bu devletin fonksiyon yapabilmesi her meselede kendisinden şüpheye düşülmesini gerektirmez. O zaman devleti küçültüyoruz. Devleti ne zihnimizde ne de başkasının zihninde küçültmeyelim. Çünkü sıkıştığımız zaman ondan medet umuyoruz. Devlet adına görev yapılırken hata, kusur işleyen varsa onun yakasına hep beraber yapışalım. Ama devletin değil"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious