Demirel: Gül doğru yapmıştır

Demirel: Gül doğru yapmıştır.10320
  • Giriş : 17.09.2008 / 16:15:00

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Ödülleri törenine katılmak için Antalya'ya gelen Demirel, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'yi ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirel, ''Cumhurbaşkanı Gül'ün Ermenistan ziyareti'' hakkındaki soru üzerine, devletin çok önemli bir kurum olduğunu vurguladı.

Devletin elinde istihbaratın, bilginin bulunduğunu belirten Demirel, şöyle konuştu:

''Elde edilen istihbarat, iki ülke arasında zaten iyi olmayan münasebetleri daha kötü şekle sokacak olduğu yönündeyse, ziyaret gerçekleşmez. Yok iki ülke arasındaki münasebetlere şu veya bu biçimde yardımı olacak düşüncesindeyse, o kararı verir ve bunun sorumluluğunu taşır. Bizim Cumhurbaşkanımız da öyle yapmıştır. Bana sorarsanız 'Doğru mu eğri mi olmuştur?' diye. Gerek Türkiye'de gerek dünyada genel netice müspettir. Siyaseti sonsuza kadar düşmanlık şeklinde devam ettirmek olmaz. Doğru yapmıştır.''

-''ORTA SAĞ TOPARLANMALIDIR''-

''DP Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun istifası yönündeki çağrıların'' hatırlatılması üzerine, Demirel şunları söyledi:

''O çağrıları ben her gün aldım. Bana derler ki 'Orta sağın misyonunun doğal lideri sensin. Hadi kalk. Ne oturuyorsun yerinde' Ben de hep 'Benim halkım bana her türlü görevi verdi. Ben de hepsini yaptım. Bundan sonraki kısmı size ait' derim. 'Benim siyasi bir görev almam için ortada sebep yoktur' derim. Yine aynı şeyi derim. Bu arkadaşların söylediği şey doğrudur. Misyon, çok büyük bir misyondur. Geçen 60 yıl zarfında Türkiye'ye çok yararlı olmuştur. Etrafınıza bakındığınız zaman Türkiye'de ayakta duran eserlerde damgası vardır, demokrasi dahil.

Ama üzüntüyle söyleyeyim ki insan tek ayak üzerinde durmaz. Rejim de öyledir. Ayak lazım. Bilhassa orta sağda çok büyük parçalanmışlık var. Onun toparlanması lazım. Onlar da onu istiyor. Ben de aynı kanaatteyim. Orta sağ toparlanmalıdır.''

SİYASETÇİLERİN TARZI-

Gazetecilerin ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son dönemdeki hitabet tarzını değerlendirmesini'' istemesi üzerine Demirel, her siyasetçinin kendine has üslubu olduğuna işaret etti.

Bunu değerlendirmenin başkalarına düşmeyeceğini ifade eden Demirel, şunları kaydetti:

''Eleştirilir başka mesele. Eleştiriliyor zaten. Siyasetçinin de zaten her söylediği eleştirilmez diye bir olay yok. Siyaset öyle gider. Biri söyler, öbürü ona cevap verir. Siyasette her türlü tartışmanın incitici sınırlara varmamasını hep isterim. Gelecek nesillere kötü emsal olunmamalı. Siyasette böyle kötü örnekler olmuştur. Haddi aşan söylemler siyasette olagelmiştir, Türkiye'de de dışarıda da.''

-ALMANYA'DAKİ DENİZ FENERİ DAVASI-

Süleyman Demirel, Almanya'da bugün sona eren Deniz Feneri davasıyla ilgili olarak, ''Mahkeme karar vermiş herhalde. Temyizi, vesairesi vardır. Nihai şekle gelirse, infaz ederler. Mahkemenin kararı hakkında yorum yapılması icap etmez. Savcı her memlekette olduğu gibi orada da dava açmış. Oranın kanunlarına göre, mahkeme edilmiş. Ona göre karar vermişlerdir. Bunun siyasi yorumlarını isteyen istediği şekilde yapabilir. Ama benim bunu yapacak, kafi bilgim yok'' diye konuştu.

-ANTALYA'DAKİ ORMAN YANGINI-

Antalya'daki orman yangınından duyduğu üzüntüyü dile getiren Demirel, ''Biz de o ormanlarla beraber yandık'' dedi.

Orman yangınlarından zarar görenlerin zararının en kısa zamanda giderileceğini anlatan Demirel, şöyle devam etti:

''Yanan ormanlar Akdeniz çamlarıdır. Bunlar çok çabuk yanar. Orman idaresi büyük gayret sarf ediyor, yerlerine yenilerini dikiyor. Anlaşılıyor ki bu gayretler kafi değil. Türkiye'nin daha iyi organize olması, daha çok teçhizata sahip olması lazım. Aşağı yukarı 20 bin hektar yanmıştır. Yetiştiririz. Türkiye'de her yıl 100 bin dönümün üzerinde orman yanıyor, 1 milyonun üzerinde de dikiliyor. Orman Bakanlığı çok güzel hizmetler yaptı. Siyasetçi olarak Türkiye'ye yaptığım en güzel hizmetlerden biri Orman Bakanlığını kurmaktır. Ormanlar ciğerimizdir, canımızdır.''

Demirel, ziyaret sırasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'den Antalyaspor'la ilgili de bilgi aldı.

Demirel, ''Antalyaspor Süper Lig'de kalmalı. Antalya'nın sesi çıksın. Spor haberlerinde Antalya'nın yeri olmadığında üzülüyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*