Demirel; 'Meclisin temsil sorunu var'

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Meclis'in seçeceği cumhurbaşkanına ''meşru olmaz'' demenin mümkün olmadığını belirterek, ancak cumhurbaşkanını daha güçlü temsil eden bir meclisin seçmesinin daha iyi olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fuar girişinde gazetecilerin soruları üzerine Demirel, Cumhurbaşkanı seçimi tartışmaları ve meclisin meşruiyeti ile ilgili bir soruya ''Hayır meşruiyet değil, temsil sorunu var'' dedi.

Yapılan işlemlerin hepsinin hukuka uygun olduğunu vurgulayan Demirel, meclisin 41 milyon oydan 16 milyonunu temsil ettiğine işaret ederek, ''Yani Türkiye'nin yüzde 40'nı temsil ediyor. Yüzde 60'ı, mecliste temsil edilmiyor. Denebilir ki; milletvekili bütün ülkeyi temsil eder ama bu neticeyi değiştirmez benim kanaatime göre'' şeklinde konuştu. ''Bu meclisin seçeceği Cumhurbaşkanı meşru olmaz demek mümkün değildir." diyen Demirel, meşruiyet sorununun olmadığını ancak halkı daha iyi temsil eden bir meclisin seçerse daha iyi olacağını söyledi.

''Muhalefet görevi verilirse geri çekilmem" yönünde sözünün olduğu, bu yöndeki görevi kabul edip etmeyeceği yönündeki soruya ise Demirel, öyle bir sözünün olmadığı şeklinde cevap verdi.

Demirel, bir gazetecinin ''Seçimler yaklaştıkça Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in istifa edebileceği, CHP'nin sine-i millete dönüp AK Parti'yi seçime zorlayabileceği söyleniyor'' şeklindeki sözleri üzerine, ''Bunlar ihtimallerdir. Siyasette her şey mümkündür, hiç bir şey de bazen mümkün değildir. İhtimallerdir'' dedi.

''Böyle ihtimaller meşru mudur'' sorusuna karşılık Demirel, ''Muhalefetin meclisten çekilmesi kadar meşru bir şey olamaz. İsterlerse çekilirler, halkada izah ederler, neden çekildiklerini. Bunun meşruiyetle bir alakası yok'' şeklinde konuştu.

Demirel, ''Başbakan Yardımcısı Abdülllatif Şener'in Cumhurbaşkanı seçilmesi konusunda, bugün CHP Lideri Deniz Baykal'ın desteği var. Bu konuda yorumunuz nedir'' sorusuna karşılık, şöyle konuştu:

''Hiç birşey söylemem. Benim kişilerle çok fazla ilişkim yok. Ben prensiplerle meşgulum. Ben istiyorum ki; 50 sene hizmetinde bulunduğumuz demokrasi güçlensin, demokrasiyi güçlendirmenin en kestirme yolu halka mal etmektir. Cumhurbaşkanı, halkın Cumhurbaşkanı olsun. Böyle halkın Cumhurbaşkanı değil mi? Halkın Cumhurbaşkanı ama halk tarafından seçilirse, kendisi halkı daha çok kucaklar. Halkta onu daha çok kucaklar. Bu daha iyi değil mi? Halkın elinden birşey alıyor değilim, birşey veriyorum halka, bunun savunucuyum ben, bunu senelerdir savunuyorum.''

Demirel, Ermeni Soykırım Tasarısı ve Fransa'daki gelişmelere ilişkin bir soruya ise şu cevabı verdi: ''Fransa'da bu mesele yeni değil. Fransa'da bir Ermeni oyu var. Ermeni oyunun diasporası var. Siyaset üzerinde nüfuzu var. Daha önce heykeller dikildi, Türkiye'ye birçok sıkıntı oldu ve benim Cumhurbaşkanı olduğumuz zamanlarda birtakım olaylar oldu. Ben Chirac'a mektup yazdım.

Fransa, aslında Türkiye'nin dostudur ve Avrupa'nın da önemli bir ülkesidir. Ermeni meselesi her Nisan'da gelir, bir süre meşgul eder, her iki ülkeyi meşgul eder, gerginliğe de sebeb olur. Fransız halkı, devletinin tarihe bırakılmış meseleleri kanunla halletmeye kalkışmasından rahatsız olması lazım. Kanunla, tarih yazılmaz. Kanun siyasi bir olaydır. Bunlar yanlıştır. Fransız halkı ve devleti de Türkiye ile aşağı yukarı 500 seneyi aşan münasebetlerin ve bugünkü münasebetlerin, Avrupa'daki yarınki münasebetlerin değerini iyi bilmesi, Türkiye'yi incitmemesi lazım. İnciniriz.''

9. Cumhurbaşkanı Demirel, ''Siz Cumhurbaşkanı seçildiğinizde meclisin temsil sorunu yok muydu'' sorusuna karşılık şöyle dedi:

''Kimin temsil sorunu var dediniz? Daha bir dakika geçmedi, bakın nasıl çarpıtılıyor. Ben sana hesap veriyorum; ben Cumhurbaşkanı değil, meclisin temsil sorunu var dedim. Acaba 40 milyon oyun sadece 16 milyonu temsil ettiği bir yerde, geriye kalan 25 milyon temsil edilmezse temsil sorunu olmaz mı burada... Bu suali gerektiren birşey yoktur. Benim zamanımda Türkiye oylarının yüzde 70'i mecliste temsil ediliyordu.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious