Demirel ne çabuk unuttu...

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanını halkın seçmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüzde 26'nın seçtiği Cumhurbaşkanının halkı temsil edemeyeceğini savunan Demirel'in bu açıklaması, kendi Cumhurbaşkanı seçildiğinde partisinin % 27 oyu olduğunu unuttuğunu düşündürdü... Demirel'in şu açıklaması dikkate değer:

"NİYE CUMHURBAŞKANI'NI HALKA SEÇTİRMİYORSUNUZ? HALKA MI İNANMIYORSUNUZ? YANİ BEN BİRİNİ SEÇEYİM O DA BENİM ADIMA BİRİNİ SEÇSİN"
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı seçiminin tartışıldığı bugünlerde Cumhurbaşkanını halkın seçmesini öneriyor. Ve AK Partinin oy oranı olan yüzde 26'nın seçtiği Cumhurbaşkanının halkı temsil edemeyeceğini şu sözlerle savunuyor:

"NE OLACAK %26'SI CUMHURBAŞKANI ÇIKARTACAK MİLLETİN VE ONDAN SONRA DÖRT KİŞİDEN ÜÇÜ BU BENİM CUMHURBAŞKANIM DEĞİL DİYECEK. HALBUKİ HERKESİN CUMHURBAŞKANINI KUCAKLAMASI LAZIM"

DEMİREL UNUTTU MU?

Süleyman demirel'in bu açıklamaları kendi Cumhurbaşkanlığı seçimini unuttuğunu düşündürüyor. Demirel Merhum Özal'ın Cumhurbaşkanlığı sırasında da Anavatan Partisinin oy oranı düştüğü için Özal'ın meşruiyetini tartışmaya açmış hatta Çankaya Köşkü'ndeki davetlere katılmamıştı.

ÖZAL'I DA ELEŞTİRDİ

Koalisyon ortağı Erdal inönü ile birlikte Özal'ı köşkten indirmek için çaba sarfeden demirel Özal'ın vefatı üzerine eleştirdiği yöntemle köşke çıktı.

DEMİREL: 244 - ÖZAL: 263

"Yüzde 26'nın seçtiği Cumhurbaşkanı tartışılır" diyen Demirel, Çankaya'ya çıktığında partisinin yüzde 27 oyu vardı. Demirel 244 oyla Cumhurbaşkanı seçilmişti. Oysa meşruiyetini tartıştığı Özal 263 oy almıştı. Demirel kendi Köşk'e çıkışını meşruluk açısından tartışma konusu bile görmedi.

DEMİREL'İN CEVABI

Kendisine bu durumu hatırlatanlara Demirel cevap olarak; "Anayasa'daki hükümler çerçevesinde seçilen herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanıdır" diyordu.

Çankaya tartışmasının yaşandığı bugünlerde hükümetin adayının köşke çıkmaması için her yolu deneyenlere eski Cumhurbaşkanı Demirel'in de kendisiyle çelişen bir öneriyle eklemesi dikkat çekiyor.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious