Demirel: Organ naklinde daha cömert olun

  • Giriş : 04.07.2007 / 16:32:00
  • Güncelleme : 05.07.2007 / 10:42:59

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vatandaşları organ bağışı konusunda daha "cömert" olmaya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, organ naklinin dini bir ödev olduğunun altını çizdi. Bardakoğlu, "Organ bağışının caiz olduğu yönünde dini bir delil aramak yerine, dini bir yasak var mı bu araştırılmalı." dedi.

Başkent Üniversitesi'nde Türkiye Organ Nakli Derneği'nin 9. Kongresi gerçekleştirildi. Kongreye, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, dünyada ilk karaciğer naklini gerçekleştiren bilim adamı Thomas Starzl ve çok sayıda davetli katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu burada yaptığı konuşmada yaklaşık 30 yıldır organ bağışının dini yönünün tartışıldığını belirterek, "Aslında organ bağışının dinen uygun ve caiz olduğuna dair gerekçe aramak doğru değil. Bunun yerine, dini bir yasak var mı? Bunu araştırmalıyız." diye konuştu.

İnsanların yanlış bir metodolojik yaklaşım ile delil arama gayreti içine girdiklerini vurgulayan Bardakoğlu, organ naklinin son 50 yılda ortaya çıkan yeni bir olay olduğuna dikkat çekti. Bardakoğlu, "İnsanlar organ naklinin dine uygun olduğuna dair kitaplardan, dini kültürden delil aradılar. Öyle olduğu için de açık, ciddi, net bir delil ortaya çıkmadı. Çıkamazdı. Çünkü son 30-50 yılın hadisesini, dinin 14 yüzyıllık hadisesinde aramak yanlış." şeklinde konuştu.

Tükiye'de insanların zihinlerinde organ nakli konusunda belli tereddütlerin olduğunu belirten Bardakoğlu, "Bunlar dinden kaynaklanmıyor. Ama daha sonra dini bir argüman olarak ortaya çıkabiliyor. Tıpkı hayatın diğer alanlarında, şahsi, töresel takıntılarımızın din ile ilişkilendirilmesi gibi" ifadesini kullandı.

Organ bağışı önündeki dini engelin kaldırılması gerektiğini kaydeden Bardakoğlu, "Aynı zamanda organ naklinin dini bir ödev olduğunu insanlara anlatmamız lazım. Bu konu insani olduğu kadar aynı zamanda dini bir görev." dedi.

DEMİREL: "ORGANLARINIZI BAĞIŞLAMADA BİRAZ DAHA CÖMERT OLUN"

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise konuşmasında, vatandaşları organ bağışlamaya davet etti. "Fevkalade değerli organlarınızı, hayata veda ettiğiniz zaman öbür tarafa götürmenin bir yararı yoktur." diyen Demirel, şöyle devam etti: "Başka birisinin yaşamasına yardımcı olun. Bu büyük sevaptır, büyük iyiliktir bana göre. Bizim toplumumuz iyiliksever toplumdur. Burada kimsenin kaybedeceği bir şey yoktur. Çürümeye terk edilecek bir organı başkasının yaşaması için vererek, sizde organınızla yaşayacaksınız. Toplumun, gelenek ve inançları bakımından hiçbir engel olmayan organlarınızı bağışlamada biraz daha cömert olun. Yani halkımızı organ nakline yardımcı olmaya çağırıyorum."

Törende, bilim adamı Thomas Starzl'e Başkent Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi. Starzl'ın cübbesini, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel giydirdi. Starz, "Bu benim için bir sürpriz oldu. Zaten bu olayı unutulmaz kılacak olan da sürprizi" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious