Demirel; 'GAP'ı 8 yılda bitirebiliriz'

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Katıldığı bir televizyon programında ”Başörtülü öğrenciler Suudi Arabistan’a gitsin”sözleriyle büyük tepki toplayan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Harran Üniversitesinin davetlisi olarak Şanlıurfa’ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Havalanından Harran Üniversitesi ve New York State Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ’GAP Bölgesi’nde Tarımsal Üretimde Yeni Teknolojiler ve Sürdürülebilir Kalkınma’ konferansına katılan Demirel burada yaptığı konuşmasında Fırat ve dicle üzerindeki barajındaki enerjiden elde edilen gelirle GAP’ın geri kalanının 8 yıl içerisinde bitirilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Demirel konuşmasını şöyle sürdürdü.”Şunu söyleyeyim GAP Projesi 32 milyar dolardır. Bunun 17 milyar dolar sarf ettik. Bugün Fırat ve Dicle üzerindeki barajlarından Türkiye’nin aldığı enerji senede 2 milyar dolardır.Yani aşağı yukarı 8 seneden buyana aldığımız enerji ile zaten biz bunu ödemişiz.Benim istediğim şey bundan geri kalan 16 milyar dolarını da buradan aktarıp geri kalan kısmının da bitirilmesidir.Kendi yöneticilerime söylüyorum bunu.Bunun bir an evvel yapılmasını istiyorum. Paramız yok vesaire değil.Sadece elektrikten çıkan nemayı bu projeye aktaralım burayı 8 senede tamamlarız. Hem de her şeyi ile tamamlarız Biz bunu bir an önce tamamlamaya mecburuz.”

BÜYÜKELÇİYE YAPILAN MUAMELE AZARLAMAKSA BUNDAN ÜZÜNTÜ DUYARIM

Harran Üniversitesi’nin Osmanbey yerleşkesindeki kimi binaların açılışını da yapan Demirel daha sonra Şanlıurfa Valiliği’ne geçti.

Vali Yavaşcan’dan, Şanlıurfa ile ilgili birifing alan Demirel, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin büyük elçinin başbakan tarafından azarlanmasını nasıl karşılıyorsunuz sorusuna Demirel ”Büyükelçi devletin çok önemli memurudur. Hem başbakanı hem de cumhurbaşkanını temsil eder. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil eder. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini temsil eder halkı temsil eder. Böylesine önemli bir görevi yapan kişiyi azarlamak olamaz. Eğer yapılan muamele azarlamaysa bundan üzüntü duyarım. Ama yapılan muamele bir ihtardan ibaretse yahutta sert söylenmiş bir sözse o ayrı mesele. Herkes bunu azarlamak olarak kabul ediyorsa üzgünüm. Azarlanmaması gerekir” diye konuştu.

Bu olayın ardından azarlandığı ileri sürülen Büyükelçinin köşke çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Demirel ”Normal karşılıyorum” cevabını verdi

BİZİM NİYETİMİZ HALİSTİR

Bir gazetecinin de ”Danıştay saldırısında asıl hedefin siz olduğunuz söyleniyor. Bu saldırının ardından güvenliğinizin artığı yönünde haberler çıktı neler söyleyeceksiniz” sorusunu Demirel ”Ben böyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Bu bir mağazin haberdir. Bakın ben 50 senedir bu halkın içinde dolaşıyorum. Benim böyle bir endişem yok. Anlımızda ne yazılırsa o olur. Su testisi su yolunda kırılır. Çünkü bizim niyetimiz halistir. Yapmak istediğimiz şey bu ülkenin insanlarını daha mutlu kılmak içindir. Hizmettir” yorumunu yapt

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious