Demirel: Sağda ve solda birleşmeler olabilir

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından merkez solda ve merkez sağda birleşmelerin olabileceğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demirel, ''Hem orta sağda hem de orta solda Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bütünleşme gayretleri mutlaka olacaktır. En azından da olacaktır.'' dedi.

Ankara'daki Güniz Sokak'daki evinde Olay TV'ye konuşan 9. Cumhurbaşkanı Demirel, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve merkez sağda ittifaklar konusuna değindi.

Mayıs ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından mevcut siyasi yapıda değişiklikler olabileceğinin sinyalini veren Demirel, ''Bugünki anketlere bakmayın. Ne orta sağ ne orta sol bütün değildir. Parçalıdır. Hem orta sağda hemde orta solda Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bütünleşme gayretleri mutlaka olacaktır. En azından da olacaktır. Bir şeyler olmadı, bu iktidar devam etti. Millet bunlardan ne bekleyecek? İşsizlik mi azalacak? Yoksulluğu mu kaldıracak? Zaten yapsalar yaparlardı. Bugünden yedi ay sonrasının hesabını yapmak mümkün değildir.'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na aday olması halinde seçileceğini söyleyen Demirel, buna kimsenin gayri meşru diyemeyeceğini söyledi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na aday olması ve seçilmesi konusunda Demirel şunları söyledi: ''Görünen o ki (Erdoğan) aday olacak, aday olursa seçilir. Türkiye'nin kuralları var. Ve o kurallara göre Cumhurbaşkanı seçilir. Hukukidir. Temsilde adelet kısmı müstesna gene de gayrimeşrudur diyemeyiz. Fakat halkın içine sinmez. Seçilmeden önce de tartışılır, sonra da tartışılır. Devletin yüce makamı tartışılmamalıdır. Halkın seçmesi daha uygundur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious