Demirel şimdi de isyan etti!

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, cumhurbaşkanını halkın seçmesi halinde rejimin tehlikeye gireceğini öne sürenlere sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirel, 'Cumhurbaşkanlığı öyle önemli bir yerdir ki halka seçtirirsek işin içinden çıkamayız' şeklinde bir yaklaşım olduğunu hatırlatarak "İşte burada halka güvensizlik var. Ben buna isyan ederim." dedi.

Demirel, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Global Liderlik Forumu'nda öğrencilere hitap etti. Demirel, halka güvenmeyenlerin Atatürk'ün 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' sözüne de inanmadıklarını savundu.

Önümüzdeki günlerde bu konunun yoğun bir şekilde tartışılacağına dikkat çeken Demirel, "Ben de bu tartışmaya giriyorum. Diz boyu giriyorum. Bırakın halk seçsin, bırakın." diye seslendi.

Demirel, 20 senedir bunu savunduğunu iddia ederek, muhtarını, milletvekilini seçebilen vatandaşın, cumhurbaşkanını da seçebileceğini belirtti. Bazı hukukçuların 'halkın seçmesi halinde parlamenter sistemin zarara uğrayacağı' şeklindeki görüşlerine dikkat çeken Demirel, "Ben buna kesinlikle katılmıyorum.

Eğer sistem işlemiyorsa halkın istediklerini vermiyorsa, bunu ne kadar savunabilirsiniz. Sırf parlamenter sistem olduğundan dolayı bunu savunmaya devam edemezsiniz. Yönetmeyen bir sistemi savunamazsınız. Gelin bunu işler hale getirin." çağrısını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious