Demirel: Siyasetçiler unutulmak için var

  • Giriş : 28.05.2007 / 19:18:00
  • Güncelleme : 28.05.2007 / 19:45:52

Süleyman Demirel, siyasetçilerin unutulmak için var olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutlama programına katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasetçilerin unutulmak için var olduğunu söyledi.

Atatürk Üniversitesi Kültür merkezi A Salonu'nda düzenlenen kutlama programı saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Ardından ise üniversite ile Erzurum'un yanısıra 2011 Üniversiade ile ilgili tanıtım filmi gösterime sunuldu. Güzel sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından seslendirilen Atatürk Üniversitesi Marşı'nın ardından Rektör Prof.Dr. Yaşar Sütbeyaz Atatürk Üniversitesi'nin tarihçesini anlattı. Sırasıyla eski rökterlerden Prof.Dr. Hurşit Ertuğrul ile Prof.Dr. Erol Oral'ın da birer konuşma yaptığı törende kürsüye gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın Atatürk'ün vasiyeti üzerine Erzurum'a üniversite kurulmasında ön ayak olduğunu anlattı.

Süleyman Demirel, Atatürk'ün belirlediği çağdaş, uygar ve zengin Türkiye olma yolunda yıllarca mücadele ettiğini belirterek, Türkiye'de siyasilerin kadersiz oluşundan yakındı. Demirel, "Siyasiler aslında unutulmak için vardırlar. Onun için ben siyasileri kollarım. Çünkü ben de siyasetten geliyorum. Burada üniversite kurulmasını uygun gören parlamento ve günün hükümet başkanı unutulmamalıdır" şeklinde konuştu.

Demirel, DSİ'de Genel müdürlüğü'nde görev yaptığı zaman kendisinden üniversite kampüsünün sulanmasını istendiğini hatırlatarak, "Bugün Türkiye'nin güzel ormanlarından birine sahip Atatürk Üniversitesi. Bu ormanlığın kurulması için buradan su çıkarmam söylendiğinde tek bir ağaç yoktu. Ama bugün binlerce ağaca sahip. Üniversitenin kurulmasında merhum Cumhurbaşkanımız Celal Bayar'ın büyük katkıları var. Evet Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk doğuya bir üniversite kurulmasını istemiş ama bunun Erzurum'da yapılmasına da Celal Bayar vesile olmuştur. Burada 50 yıl önce bir çöp bile yoktu. Ben bunu belki de aranızda şu anda görmüş olan tek kişiyim. Ama 50 yıl sonra mükemmel bir kampüs alanı oluşmuş. Buradaki kutlama töreni yurdun güzel bir köşesine dikilen abideye tanıklık etmektir. Atatürk Üniversitesi ile gurur duyuyoruz, neden mi öncelikle adının Atatürk olmasından dolayı. Sonra da 2 bin 500 öğretim üyesiyle verdiği eğitimden dolayı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de şu anda 100 gençten 30'unun üniversitede öğrenim gördüğünü ifade eden Süleyman Demirel, bu oranın düşük olduğunu ve yüzde 50 düzeyine çıkarılması gerektiğini savundu.

MC CARTHY'YE FAHRİ DOKTORA VERİLDİ

Demirel'e, konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz tarafından, 50. yıl anısına plaket verilirken, ABD Kentucky Louisville Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Justin A. Mc Carthy, 'Ermenilerin Meselesi Gerçekler ve Yansımalar' konulu bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Justin A. Mc Carthy'e de Atatürk Üniversitesi fahri doktorası verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious