Demirel; 'Söyleyin düzeltelim'

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Devlet dine müdahale ediyorsa, söyleyin düzeltelim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirel, Cumhuriyet'in ümmetten millet yaratan bir devrim olduğunu belirterek "Cumhuriyetin en önemli vasfı din ve devleti birbirinden ayırmasıdır" diye konuştu.

Halkı Müslüman olan 55 ülke arasında İslam'ın en rahat yaşandığı yerin Türkiye olduğunu belirten Demirel, kimsenin hiçbir dini vecibeyi yapamadığını söyleyemeyeceğini belirtti. Demirel, ibadeti engellenen kişinin devlet güvencesi altında yaşadığını ifade etti.

Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dinin vecibelerini yapana yobaz, yapmayana da kafir diyemezsiniz. Lailahe illallah dedikten sonra Peygamberin bile tahakkümü yoktur. Allah ile kul arasına kimse giremez. Ama eğer devlet dine müdahale ediyorsa, söyleyin onu da düzeltelim. Bu konuda kampanyalar düzenleyelim."

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin üniter yapısının değişmezliğine de değinen Demirel "Bayrak tektir, dil tektir, millet tektir, devlet tektir" diye konuştu.Toplumsal Düşünce Derneği yöneticilerine hitaben "Sizi rahatsız eden şeyler beni de rahatsız ediyor" diyen Demirel, "Çağdaş, laik, üniter Türkiye Cumhuriyeti dokunulmazdır" ifadesini kullandı.

Demirel, devlet ve siyasetin ayrı şeyler olduğunu ifade ettiği konuşmasında, devletin kurumlarının dimdik ayakta olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti, karşıtlarının merhameti ile değil, sevenlerinin güç ve kudreti ile ayakta durmaktadır" dedi.

Bir dernek yöneticisinin "Cumhurbaşkanlığını son kale olarak görüyoruz." sözlerine ise Demirel, "Ne yapsalar değişmez" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious