Demirel'den '33 şehit' açıklaması

Demirel'den '33 şehit' açıklaması.10488
  • Giriş : 02.12.2008 / 16:53:00

9. Cumhurbaşkanı Demirel Başbakanlığı döneminde 33 askerin şehit edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri, 28 Kasım 1964 yılında Adalet Partisi Genel Başkanlığı'na seçilmesinin yıldönümü dolayısıyla Demirel'i evinde ziyaret etti. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Demirel, Ergenekon-PKK ilişkisiyle ilgili soruları da cevapladı. Demirel, "Ergenekon'un şu anda ne olduğu, neyi yaptığı, neyi yapmak istediği, yapmak istediği şeyi nasıl yapacağı hususu flu, net olmayan bir takım imaja sahip bir olay. Mahkemede bir olaydır. Mahkeme bütün bunları hepsini aydınlığa kavuşturacaktır. Mahkeme, Türkiye'de iki devlet mi var yani 'bir devlet, bir de derin devlet', tek bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti mi var; bunları da ortaya koyacaktır. Ergenekon davası veya hadisesi, devlet üzerindeki bütün spekülasyonları kaldıracaktır. Devletini her fırsatta bu kadar küçük düşürmeye niyetlenen bir ülke olmaz. Devlet herkese lazımdır. Eğer lazım olduğunda devlet fonksiyonunu yapamaz duruma getirilmişse çok geç kalınmıştır. Onun için Türkiye'nin demokratik kurallarını, kurumlarını koruması ve onun itibarını güçlü tutması lazım. He vesileyi devleti kötülemek için fırsat saymayı üzüntüyle karşılıyorum." diye konuştu.

ZİHİN KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Basın mensuplarının, "1993 yılında Bingöl'de 33 askerin terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesi olayında, Milli Güvenlik Kurulu'nda genel affın konuşulduğu, ancak olayın ardından rafa kalktığı söyleniyor. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?" sorusuna karşılık da Demirel, böyle bir teklifin düşünülmediğini ve affa yönelik bir hazırlığın yapılmadığını söyledi.

"O acı hadiseden ne evvel, ne de sonrasında bir af söz konusu olmamıştır." diyen Demirel, "MGK af müessesesi değil. Af Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne aittir. Affı hükümet teklif eder. Böyle bir teklif düşünülmüş, hazırlanmış değildir. O elim, o fevkalede acı hadiseden ne evvelinde ne de sonrasında af söz konusu olmamıştır. Esasen cinayetleri, ülkenin askerine, polisine silah çekip mahsun insanları katledenleri, şehit edenleri af ederek onun önlenebileceğine dair dünyada tek bir misal yoktur. Onun içindir ki öyle birşey olmamıştır. Bunlar aradan 15 sene geçmiş, 15 sene sonra sanıyorum ki bazı mihrakların kamuoyu önüne bazı konuları getirmek süretiyle zihin karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Öyle bir şey yoktur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*