Demirel'den CHP'ye çarşaf desteği

Demirel'den CHP'ye çarşaf desteği.10488
  • Giriş : 27.11.2008 / 21:49:00

Siyasetin sadece sandıktan ibaret olmadığını söyleyen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den CHP'deki çarşaf açılımına destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Siyasetin sadece sandıktan ibaret olmadığı belirten Demirel, "Siyaset biraz da halktan gördüğünüz itibardır.

Onun için halkın itibarını dikkate almak lazım. Türkiye'de birçok şey tartışılıyor artık. Güzel olan tartışılıyor olmasıdır." dedi. Demirel, ismiyle bütünleşen 'dün dündür bugün bugündür' sözüne ise 'yarın yarındır'ı ekledi. Demirel, slogan'ın sadece "Dün dündür bugün bugündür' olmadığını vurguladı ve "Dün dündür, bugün bugündür, yarın da yarındır'. Bugünle yarın arasındaki fırsatlardan iyi yararlanacaksınız." dedi.

Demirel, bir süre önce DP Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Süleyman Soylu ve beraberindeki heyeti Güniz Sokak'taki evinde kabul etti. Demirel burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorulanı yanıtladı. Demirel, Deniz Baykal'ın çarşaf açılımı konusundaki tartışmaları değerlendiren Demirel, Baykal'a üstü kapalı bir şekilde destek verdi.

Siyasette halkın gösterdiği itibarın önemine vurgu yapan tecrübeli siyasetçi, "Baykal siyasi bir partinin genel başkanıdır, kendisi hesabını kitabını yapmıştır. Düşüncesine göre düşündüğü istikamette yapar. O konu tartışılıyor. Bu siyasi tartışmadır. Tartışılmaya da devam edecek. Yarın da tartışılacak. Tabi ki tartışılacak. Türkiye'de birçok şey tartışılıyor. Güzel olan tartışılıyor olmasıdır, tartışılabilmesidir. Siyasette sandık var, ama bu iş sadece sandıktan ibaret değildir. Siyaset biraz da halktan gördüğünüz itibara bağlıdır. Onu dikkate almak lazımdır. Bu tartışmalar hakkında asıl kararı halk verecektir." şeklinde konuştu.

Demirel, basın mensuplarının yönelttiği, "CHP Genel Başkanı Deniz Baykal son günlerde farklı bir açılım içerisinde. Baykal'ın, sizin geçmişte kullandığınız esnek siyaset diline döndüğünü söyleyebilir miyiz?, Sizin 'dün dündür bugün bugündür' ifadeniz bugün Baykal'ın yaptıklarıyla örtüşüyor mu?" sorularına şu cevabı verdi:

"Herkesin bir yoğurt yiyiş tarzı var. 'Dün dündür, bugün bugündür' doğrudur, çünkü dünkü şartlarla bugünkü şartlar birbirinden farklıdır. Bugün hala dünde yaşıyorsanız gerilerde kalmışsınızdır. Dünde yaşanmaz bugünde yaşayacaksınız, yarının imkanlarından da yararlanacaksınız. Slogan sadece 'Dün dündür bugün bugündür' değil, 'Dün dündür, bugün bugündür, yarın da yarındır'. Bugünle yarın arasındaki fırsatlardan iyi yararlanacaksınız."

ASIL KARARI HALK VERİR

Halkın sağduyusuna güvenmenin önemine işaret eden Demirel, buna göre istikamet alınması gerektiğine işaret etti. Sandığın halkın iradesini göstermesi bakımından çok önemli bir özet olduğunun altını çizen Demirel konuklarına şu tavsiyelerde bulundu: "Sandık için (saç kesilir önüne dökülür, herkes kendi saçının rengini görür) diye bir söz var. Bu sistem de halkın yanılmayacağını gösterir. Sandığın aslı odur zaten. Halkın sağduyusuna ya da inancına inanmıyorsanız, halkın yönetime karar vermesine inanmamanız gerekir. Önümüzde bir yerel seçim var. Halkın hakemlik yapması ve ülkeye istikamet vermesi lazımdır."

TÜRKİYE İYİ YOLDA İLERLİYOR

Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu durumu da değerlenirden Demirel, Türkiye'nin her geçen gün biraz daha iyiye doğru gittiğini ifade etti. Bütün sıkıntılara rağmen ekonomik bakımından Türkiye'nin ilk 20 ülke arasına girmeyi başardığını kaydeden Demirel, bu sıralamanın yakın bir gelecekte ilk on ülke arasına olacağını söyledi. Demirel, şunları söyledi: "Türkiye kalkınan bir ülke. Adam başına düşen milli geliri 10 bin dolara çıkmıştır. Birçok meselesi olan bir ülke ama bunları barış içinde çözmüştür, çözüyor.

Türkiye artık bir sanayi ülkesi haline gelmiş. 134 ülkeye ürün ihraç ediyor. Bunu demokrasi ile başarmıştır. İlk Şuan ekonomik bakımda 19 ülke arasına girmiştir. Her ülkede olduğu gibi iyi şeyler var, kötü şeyler bizde de var. 20 yıl sonra ilk on ülke arasına gireceğiz. Bazı olumsuzluklara bakarak ümitsizliğe kapılmaya gerek yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*