Demirel'den gerekçeli karar yorumu

Demirel'den gerekçeli karar yorumu.10320
  • Giriş : 23.10.2008 / 12:05:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anayasa Mahkemesi verdiği kararını yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, terörle mücadele konusunda İçişleri Bakanlığı bünyesinde yeni yapılanmaya gidilmesi konusunda, terörle mücadelenin Türkiye'nin bir numaralı işi olduğunu belirterek, “Ne yapılması gerekiyorsa vakit geçirmeden yapmaya devam etmek ve netice almak gerekir” dedi.

Demirel, Slovakya Büyükelçiliği'nce Bilkent Üniversitesi'nden düzenlenen “Prague Spring: Democracy Deprived” başlıklı toplantının açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında İslam dünyası ile batı arasında hoşgörüsüzlük, aşırıcılık, yabancı düşmanlığı ve kutuplaşma eğilimlerinin başgösterdiğine dikkati çeken Demirel, “İçinde yaşadığımız bütünleşme ve işbirliği çağında duvarı ortadan kaldırma yönünde birlikte çaba sarf ederken, bu türden anormalliklerin kalıcı hale gelmesine ve yeni ayırım çizgileri oluşturulmasına izin vermemeliyiz” dedi.
Çeşitliliğin bir zenginlik kaynağı olduğunu vurgulayan Demirel, insanların çoğulculuk, diyalog, insan onuruna saygı, temel özgürlükler ve cinsiyet eşitliği gibi ilkeleri üzerinde odaklanmaya teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sürecine de değinen Demirel, “Müzakere sürecinde bir ülke olarak tam üyelik yolunun çeşitli engellerle dolu olduğunun ve sıkı çalışmayı gerektiğinin bilincindeyiz. Ancak Türkiye, Avrupa'nın bugüne kadarki en başarılı barış zamanı işbirliği ve bütünleşme projesi olan Avrupa Birliği'ne katılma hedefinden vazgeçmeyecektir” diye konuştu.

Demirel, Türkiye'nin batı sınırlarına kadar genişlemiş olan AB'nin, söz konusu sınırları yeni ve kültürel bir ayrım hattı haline getirmemesi gerektiğini belirterek, bütüncül ve özgür Avrupa idealinin, Türkiye'nin AB dışında bırakılması halinde eksik kalmaya mahkum olduğunu ifade etti.

“HERŞEY TARTIŞILIR AMA KARAR KARARDIR”

Toplantıdan ayrılırken gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demirel, terörle mücadele konusunda İçişleri Bakanlığı bünyesinde yeni bir yapılanmaya gidileceğinin hatırlatılması üzerine “Başarılar dilerim. Terörle mücadele Türkiye'nin bir numaralı işidir. Ne yapılması gerekiyorsa vakit geçirmeden yapmaya devam etmek ve netice almak gerekir” dedi.

Demirel, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün “12 Eylül askeri müdahalesi döneminde Kürt kökenli vatandaşların durumuna ilişkin iddialarının” hatırlatılması üzerine de bu çeşit beyanları esefle karşıladığını söyledi. Demirel, “Bu beyanlar bugünkü ortama hizmet etmez. Bölücülüğü tahrikten başka bir şey değildir” diye konuştu.

Süleyman Demirel, Anayasa Mahkemesinin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına dair Anayasa değişikliğinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını nasıl yorumladığı sorusuna karşılık olarak da yoruma ihtiyaç olmadığını, gerekçenin anlaşılacak kadar açık olduğunu söyledi. “Kararın TBMM'nin Anayasa Değişikliği hakkını vesayet altına aldığı” yorumlarının hatırlatılması üzerine ise Demirel, “Burası demokratik bir ülke enine boyuna her şey tartışılır ama karar karardır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*