Demirel'den tuhaf benzetme

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Süleyman Demirel, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde endişesinin kişilerle değil sistemde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirel,"Nijerya'da bile cumhurbaşkanını halk seçiyor. Cumhurbaşkanını halk seçmeli" dedi.

Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) 12. kuruluş yıl dönümü Ankara Hilton Otel düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Geceye 9. Cumhurbaşkanı Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başsegioğlu, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, HürParti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, ATO Başkanı Sinan Aygün, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, emekli orgeneral Hurşit Tolon ve çok sayıda davetli katıldı.
Resepsiyonda gazetecilerin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olmasıyla ilglii soruları cevaplayan Demirel, Gül'ün adaylığının endişeleri karşılayıp karşılamadığının sorulması üzerine "Benim endişem, sistemle alakalı, kişilerle değil. Benim istediğim, cumhurbaşkanını meclisin değil halkın seçmesidir. Bu eninde sonunda olacaktır. Bu defa olabilseydi, daha iyi olurdu" dedi. Gül'ün eşinin başörtülü olduğunun hatırlatılması üzerine Demirel, "Bunlar benim hiç meselem değil" diyerek cevap verdi.
Gül'ün Cumhurbaşkanı gibi ifade edildiğine dikkat çeken Demirel, "seçim dediğiniz adaylar ortaya çıkar bunlardan birisi seçilir. Bizdeki olay seçim olayı değil bizdeki tasdik. Bu tasdik olayı. İktidarın ortaya koyduğu adayı meclis, daha doğrusu iktidar partisinin üyeleri tasdik edecekler. Bu doğru değil. Nijerya'da bile cumhurbaşkanını halk seçiyor. Hiçbir gürültü olmuyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious