Demirel'e göre 'Cumhurbaşkanını halk seçmeli'

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Bakırköy Dünya Göz Hastanesi'nde Keratokonus Tanı ve Tedavi Merkezi'nin açılışına katılan 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Göz Hastanesi'nin Türkiye'de bir ilk olarak hizmete açtığı Keratokonus Tanı ve Tedavi Merkezi'nin açılış törenine katılan 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, basın mensuplarının cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki sorularını cevaplandırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın cumhurbaşkanı için yaptığı tarife gönderme yapan Demirel, "Cumhurbaşkanı halkın ölçülerine göre cumhurbaşkanlığı yapabilecek biri olmadır" dedi. Başbakanın tarifi için "Her yiğidin bir yoğurt yeyişi var" diyen Demirel, cumhurbaşkanını halkın seçmesi geretiğini vurguladı. Halka ait bir makamı başka şekilde doldurmanın anlamı olmadığını ifade eden Demirel şöyle konuştu: " Bugünkü mesele benim ne kadar oy oranı ile cumhurbaşkanı seçildiğim meselesi değildir. Bugünkü mesele cumhurbaşkanını kim seçsin? halk mı yoksa halkın seçtiği milletvekilleri mi? Asil dururken vekile gitmenin anlamı yoktur. Cumhurbaşkanını halk seçmelidir. Cumhurbaşkanı halkın hakkıdır. Halk seçmelidir. Avrupa'nın 26 ülkesinde halk seçiyor. Geçmişi tartışarak bir yere varamazsınız. Doğrusu budur. Faraza geçmişte hata bile yapılmış olsa bile dorğuyu bu yanlışa dayatarak yanlış yapamazsınız. Dorğuyu yapın, cumhurbaşkanı halkın hakkıdır."

Türk halkının cumhurbaşkanını seçebilecek kabiliyette ve güçte olduğunu anlatan Demirel, "Türk halkının yanlış yapacağına inanılıyorsa bu demokrasiye de Türk halkına da inanmamaktır. Halktan birşey kaçırmanın anlamı yoktur. Zamanı gelmiştir. Cumhurbaşkanını halk seçmelidir. Bunun siyasi bir tarafı yoktur" dedi.

Demirel ayrıca, erken seçim yapma ihtimalini de yüzde 50 olarak açıkladı. Açılan yeni tanı ve tedavi merkezinde 30 yaşındaki Emel Uğur'un göz ameliyatını izleyen Demirel, hastaneden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious