Demirel'in borcunu vatandaş ödeyecek

  • Giriş : 04.08.2007 / 11:22:00

Danıştay’ın el konulan şirketlerin Demirel Ailesi’ne iade kararını değerlendiren TMSF Başkanı Ertürk “Artık tek yapacağımız Egebank zararından dolayı herkesin payına düşen parayı hesaplamak” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danıştay 13. Dairesi’nin 23 Haziran 2005 tarihinde el konan Demirel grubu şirketlerinin iadesine karar vermesi, Egebank’tan doğan yaklaşık 4 milyar dolarlık zararın vatandaşın sırtına kalmasına yol açtı. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk kendileri açısından Göltaş dosyasının kapandığını bu aşamadan sonra yapacakları tek şeyin zararın miktarını tespit edip kamuya olan zararı ilan edecekleri olduğunu söyledi.

GEÇMİŞ OLSUN

Yargı kararlarının bağlayıcı olduğunu ve saygı duyduklarını ancak kararın eleştirilebileceğini belirten TMSF Ertürk, “Bankanın tüm zararı, ailenin mal varlığı olmayan tek ferdinin üstüne yıkılmış oldu. Bu da alacağın tahsil edilemeyeceği anlamına geliyor. Kişisel olarak bütün millete geçmiş olsun diyorum. Artık tek yapacağımız Egebank zararından dolayı herkesin payına düşen parayı hesaplamak ve kamuoyuna duyurmaktır. Tüm toplum bu faturayı ödeyecek” diye konuştu. İlk defa Demirel olayında farklı bir hukuki yorumla karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “Tek çaremiz çıkan faturayı topluma göstermek” diyen Ertürk, yakında bu faturanın ne olduğunu duyuracaklarını açıkladı.

TESELLİ TAHSİLATI 58 MİLYON YTL

Egebank’a el koydukları tarihte zararının 1.2 milyar dolar olduğunu belirterek, “Biz, el koyma kararıyla hiç olmazsa grup şirketlerine kullandırılan 500 milyon doları tahsil edebiliriz diye düşünüyorduk. Ama 1999 yılından beri işleyen faiziyle birlikte Egebank’ın Türkiye’ye maliyeti 4 milyar doları aştı. Hesap ortada” değerlendirmesi yapan Ertürk, son olarak Göltaş’tan 58 milyon YTL’lik bir tahsilat yaptıklarını kaydetti. Ertürk, “O da teselli ikramiyesi oldu. O tahsilatı da yasayı uygulama imkânı olduğu dönemde elde ettik” dedi. Ertürk, Dan ı ş - tay ’ın son verdiği kararla “Fon 5020 sayılı yasayı Egebank olayında uygulayamaz” dediğini aktararak, ilk kez meşhur yönetime el koyma maddesi olan Bankalar Kanunu’nun 15/7-a maddesinin yürürlüğü durdurulduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious