Demirel'in heykeli Gagauz meclisinin önüne dikilecek

Demirel'in heykeli Gagauz meclisinin önüne dikilecek.12383
  • Giriş : 28.11.2007 / 02:11:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 23:59:43

Hıristiyan Türkler olarak bilinen Gagauzlar, meclislerinin önüne Demirel’in heykelini dikecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Moldova’da nüfusları 200 bini aşan Gagauzların Başkanı Mihail Formuzal, aldığı kararlar ile siyaset gündeminden hiç düşmüyor. Türkiye’ye ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’ e bağlılığı ile bilinen Gagauz Özerk Bölgesi Başkanı Formuzal, Gagauz Halk Meclisi’nin en güzel yerine Süleyman Demirel’in heykelini dikeceklerini söyledi. Moldova Hükümeti’ne resmi bir yazı yazdıklarını belirten Başkan Formuzal, çıkacak olan izin ile Demirel’in yanı sıra Azerbaycan eski Devlet Başkanı Haydar Aliyev ve Rus yazar Aleksandır Puşkin’in heykellerini de Gagauz bölgesinin farklı yerlerine dikeceklerini söyledi.

Gagauz’ya genelinde yapılacak heykellerle ilgili bir yarışma düzenlediklerini belirten Başkan Formuzal, Demirel, Aliyev ve Puşkin’in en güzel heykelini yapacak olan heykeltıraşlara sembolik bir ödül de verileceğini açıkladı.

Gagauzya Bölgesi başkenti Komrat’ta bulunan Halk Meclisi’nin önünde Moldova ve Gagauzya tarihinde ilk defa bir Türk Devlet başkanının heykelinin dikilecek olması halk tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Meclis’in önünde halen Kominist Rusya’nın efsanevi lideri Stalin’in heykeli bulunuyor.

DİYALOG AVRASYA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious